Քաղաքական պատվերով իմ դեմ մահափորձը, որ դեռևս բացահայտված չէ, ծնեց նորերը. Վարդան Ղուկասյան
Հայաստանի հանրությունը երեկ ցնցվեց Մերձավանի համայնքապետի բարբարոսական սպանության մասին լուրից. իր հայտարարության մեջ նշել է Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։
Նա մասնավորապես գրել է. «Սա երկրում տիրող ամենաթողության, արդարության և արդարադատության պակասի, մահաբեր բանդաների գործներության և անպատժելիության վկայությունն է։ Փաստացի՝ երկրի իրավապահ համակարգը զբաղված է այլախոհների դեմ ռեպրեսիաներով, ճնշումներով, փոխանակ կանխի դրանք։
Խստորեն դատապարտում եմ Մերձավանի համայնքապետ Վալորդյա Գրիգորյանի սպանությունը՝ հիշեցնելով, որ դեռևս բացահայտված չէ իմ նկատմամբ 2007 թվականի ապրիլի 2-ին կազմակերպված մահափորձը, որին զոհ գնացին իմ 4 ընկերները, ծանր վիրավորվեց փոխքաղաքապետ Գագիկ Մանուկյանը։
Քաղաքական պատվերով այս հանցագործությունը, ցավոք, ծնեց նորերը։
ժողովրդի կողմից ընտրված, նրանց վստահությունն ու սերը վայելող համայնքապետերը վերածվել են կենդանի թիրախների, իսկ բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչող սպառնալիքները՝ պետական քաղաքականության։
Իմ ցավակցությունն եմ հայտնում Մերձավանի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի հարազատներին և Մերձավանի բնակիչներին»։

«Заказанное по политическим мотивам покушение на меня, которое до сих пор не раскрыто, породило новые». — Вардан Гукасян
24/09/2025 14:31
Вчера армянская общественность была потрясена известием о варварском убийстве главы Мердзавана. Это свидетельствует о царящих в стране вседозволенности, отсутствии справедливости и правосудия, деятельности опасных банд и безнаказанности. Об этом говорится в заявлении, распространенном мэром Гюмри Варданом Гукасяном.
«Решительно осуждаю убийство главы Мердзавана Володи Григоряна, при этом напоминая, что покушение на меня, организованное 2 апреля 2007 года, в результате которого погибли 4 моих друзей, а заместитель мэра Гагик Манукян получил тяжелые ранения, до сих пор не раскрыто. Это преступление по политическому заказу, к сожалению, породило новые.
Избранные народом, пользующиеся его доверием и любовью лидеры общин превратились в живые мишени, а угрозы, озвучиваемые со стороны высшего руководства, стали государственной политикой.
Выражаю соболезнования родным Григоряна и жителям Мердзавана»,- говорится в заявлении.