«Վերականգնո՞ւմ», թե՞ վերաձևում․ Ադրբեջանի մշակութային քաղաքականության դիմակը
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը արձագանքում է սեպտեմբերի 24-ին Բաքվում հնչած հայտարարություններին, ըստ որոնց, Ադրբեջանը «վերականգնում է» Շուշիի հայկական եկեղեցիները.
«Բաքվում կրկին խոսում են ադրբեջանական բազմամշակութայնության և հանդուրժողականության մասին, պատմում Շուշիում հայկական եկեղեցու «վերականգնման» մասին։ Սա կարող ենք հսկայական «առաջընթաց» համարել, քանի որ ադրբեջանական իշխանություններն ընդունում են, որ Արցախում կան դեռևս «չաղվանականացրած» հայկական կառույցներ:
Սեպտեմբերի 24-ին Բաքվում անցկացվել է Ադրբեջանում կրոնական դավանանքների հիշատակի օրվա 5-ամյակին նվիրված հերթական հանդիպումը, որին մասնակցել է նաև Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն։ Վերջինս բազմիցս է աչքի ընկել հակահայ, հայկական կրոնամշակութային ժառանգությունը մերժող հայտարարություններով։
«Պետությունը, որը պահպանում է հայկական եկեղեցին Բաքվի կենտրոնում, մզկիթների հետ միասին վերականգնում է Շուշիի ուղղափառ և հայկական եկեղեցիները։ Սա ադրբեջանցի ժողովրդի և պետության բազմամշակութային քաղաքականությունն է, ինչպես նաև՝ բարոյական գերազանցությունը»,- համաժողովին ասել է Փաշազադեն։
Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Փաշազադեին հարկ է հիշեցնել 1990-ական թվականներին կամ դրանից հետո կառուցված հայկական եկեղեցիների, հասարակական նշանակության շենքերի, կանգնեցված խաչքարերի ու հուշարձանների, նաև՝ գերեզմանների մասին, որոնք Ադրբեջանը համակարգված ոչնչացրել է 2020 թվականի պատերազմից սկսած։ Դրանով փորձում է ջնջել հայկական բազմադարյա հետքն Արցախում, իսկ «աղվանական» անվան տակ բռնայուրացնում է միջնադարյան կառույցները։
Բայց անդրադառնանք Շուշիի «ուղղափառ և հայկական եկեղեցիներին», որոնք իբր վերականգնում է Ադրբեջանը։ Հարց է ծագում՝ ո՞վ է քանդել կամ վնասել «ուղղափառ» և հայկական եկեղեցիները, որ վերականգնման անհրաժեշտություն է առաջացել։
«Ուղղափառ» հռչակվածը Կանաչ ժամ անունով հայտնի Հովհաննես Մկրտիչ հայկական եկեղեցին է, որը Շուշին գրավելու ժամանակ ամբողջությամբ անվնաս էր և Ադրբեջանի կողմից հիմնովին ավերվել է կարճ ժամանակ անց։ Հայկական հռչակվածը Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին է, որը 2020 թվականի հոկտեմբերին երկու անգամ թիրախային խոցվել է հեռահար հրթիռներով։ Վնասված եկեղեցին տևական ժամանակ ծածկված է շինարարական ցանցով և հայտնի չէ, թե ինչ աղավաղումների է ենթարկվել։
Այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է համակարգված ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունը, փաստագրված է թե՛ արբանյակային լուսանկարներով, թե՛ միջազգային իրավապաշտպան կառույցների զեկույցներով։ 2025 թվականի օգոստոսի 29-ին ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատությունների հանձնաժողովը հրապարակել է նոր զեկույց՝ մեկ անգամ ևս արձանագրելով, որ հայկական ժառանգությունը ոչնչացման վտանգի տակ է, և ԱՄՆ կառավարությանը խորհուրդ է տվել աջակցել միջազգային անկախ դիտորդների այցին Լեռնային Ղարաբաղ և շրջակա տարածքներ՝ ստուգելու և փաստագրելու կրոնական ու մշակութային ժառանգությունը։
Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը նման է թուրքական իշխանությունների քաղաքականությանը․ վերջիններս Աղթամարի Սուրբ Խաչը «վերանորոգեցին», երբ հարյուրավոր եկեղեցիներ արդեն քանդվել կամ վերածվել էին մզկիթների։
Հայկական ճարտարապետությունն առանձնանում է իր ինքնատիպությամբ, պատմական արմատներով ու գեղարվեստական արժեքներով։ Եթե նույնիսկ «վերականգնում» անվան տակ Ադրբեջանը հայտարարի, թե վերականգնում է հայկական եկեղեցիները, ապա դա կարվի հերթական անգամ «աշխարհի աչքին թոզ փչելու» համար։

«Восстановление» или переформатирование: маска культурной политики Азербайджана
В Баку вновь заговорили об азербайджанской мультикультурности и толерантности, вновь рассказывают о «восстановлении» армянской церкви Шуши. Это можно считать огромным «прогрессом», так как азербайджанские власти признают, что в Арцахе пока остались «неалбанизированные» армянские сооружения.
24 сентября в Баку была проведена очередная встреча, посвященная 5-ой годовщине Дня памяти религиозных конфессий Азербайджана, в которой принял участие глава Управления мусульман Кавказа Аллахшукюр Пашазаде. Последний многократно озвучивал антиармянские, отрицающие армянское культурное и религиозное наследие заявления.
«Государство, которое сохраняет армянскую церковь в центре Баку, вместе с мечетями восстанавливает православную и армянскую церкви Шуши. Это мультикультуральная политика и моральное превосходство азербайджанского народа и государства», - сказал Пашазаде во время конференции.
Председателю Управления мусульман Кавказа Пашазаде следует напомнить о построенных в 1990-х годах и позже армянских церквях, зданиях общественного значения, установленных хачкарах и памятниках, а также о кладбищах, которые Азербайджан систематически уничтожает, начиная с войны 2020 года. Тем самым он пытается стереть многовековой армянский след в Арцахе, а под названием «албанский» насильственно присваивает средневековые сооружения
Однако обратимся к «православной и армянской церквям» Шуши, которые якобы восстанавливает Азербайджан. Возникает вопрос: кто разрушил или повредил «православную» и армянскую церкви, что возникла необходимость в их восстановлении?
Объявленная «православной» церковь – это армянская церковь Иоанна Крестителя, которая известна как Зеленая церковь. Во время взятия Шуши она не была повреждена, но спустя короткое время была до основания разрушена Азербайджаном. Армянская церковь – это церковь Казанчецоц, Собор Святого Христа Всеспасителя Шуши, который в октябре 2020 года дважды был поражен дальнобойными ракетами. Поврежденный собор длительное время был покрыт строительной сеткой: неизвестно, каким изменениям он подвергся за это время.
То, что Азербайджан продолжает систематически уничтожать армянское культурное наследие, зафиксировано как спутниковыми снимками, так и отчетами международных правозащитных организаций. 29 августа 2025 года Комиссия США по международной религиозной свободе опубликовала новый доклад, в котором еще раз констатировала, что армянское наследие находится под угрозой уничтожения, и рекомендовала правительству США содействовать визиту международных независимых наблюдателей в Нагорный Карабах и прилегающие территории для проверки и документирования религиозного и культурного наследия.
Азербайджанская политика похожа на политику турецких властей: последние «реставрировали» церковь Святого Креста в Ахтамаре в то время, когда сотни армянских церквей были либо разрушены, либо превращены в мечети.
Армянская архитектура отличается своей самобытностью, историческими корнями и художественными ценностями. Даже если под названием «восстановление» Азербайджан заявит, что восстанавливает армянские церкви, то это будет сделано лишь в очередной раз «для пускания пыли в глаза миру».