Կամո Վարդանյանը լուռ է, որևէ հրապարակային խոսք չի հնչեցրել Արցախում հարձակումների, տեղահանության, պայթյունի ու զոհերի մասին․ Աբրահամյան
25/09/2025 10:25
2 տարի առաջ այս օրը, Արցախի դեմ ադրբեջանական հարձակման ու բռնի տեղահանման օրերին, ևս մեկ ողբերգություն արձանագրվեց` ՊԲ վառելիքաքսուքային պահեստը պայթեց, որի հետևանքով 200-ից ավելի մարդ մահացավ, շուրջ 2 տասնյակը մինչև հիմա անհետ կորած են համարվում․ գրում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հիշեցնում է, որ պայթյունի հետ կապված տարբեր վարկածներ շրջանառվեցին` ադրբեջանական հարվածից, ահաբեկչությունից մինչև անվտանգության կանոնների խախտում․
«Սակայն մինչ այժմ այս թեմայի հետ կապված որևէ պարզաբանում, հստակեցում, առավել ևս` պատասխանատուների շրջանակ չկա:
Նախադեպը չունեցող ողբերգություն է տեղի ունեցել, հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել, սակայն քննությունը մինչև հիմա արդյունք չի տվել և հիմնական հարցերի պատասխանը չկա` ի՞նչ է տեղի ունեցել իրականում և ո՞վ/ովքե՞ր են սրա համար պատասխան տալու:
Մինչև հիմա լուռ է ՊԲ այդ ժամանակվա հրամանատար Կամո Վարդանյանը և մինչ օրս որևէ հրապարակային խոսք չի հնչեցրել 2023 թվականի սեպտեմբերյան հարձակումների, արցախցիների բռնի տեղահանության և ՊԲ ենթակայությամբ օբյեկտի պայթյունի ու հարյուրավոր զոհերի մասին»:

Абрамян: Камо Варданян молчит – ни слова о нападениях, вынужденном переселении, взрыве и погибших в Арцахе
25/09/2025 10:46
Депутат Национального собрания Тигран Абрамян заявил, что бывший командующий Армией обороны Камо Варданян до сих пор публично не прокомментировал события, произошедшие в Арцахе в сентябре 2023 года — в частности, нападение Азербайджана, массовое насильственное перемещение населения, а также взрыв в топливном складе, в результате которого погибли сотни людей.
«Два года назад, в этот день, во время азербайджанской атаки на Арцах и насильственного перемещения населения, произошла ещё одна трагедия — произошел взрыв на топливном складе Армии обороны, в результате чего погибло более 200 человек. До сих пор около двух десятков считаются пропавшими без вести», — написал Абрамян.
Он напомнил, что в связи со взрывом выдвигались различные версии — от удара со стороны Азербайджана и террористического акта до нарушения правил безопасности.
«Однако до сих пор по этой теме не прозвучало ни разъяснений, ни уточнений, не установлены ответственные лица.
Произошла беспрецедентная трагедия, погибли сотни людей, но расследование до сих пор не дало результатов, и на главные вопросы нет ответов: что на самом деле произошло и кто за это должен ответить?
До сих пор молчит Камо Варданян, командовавший тогда Армией обороны. Он не сделал ни одного публичного заявления по поводу сентябрьских атак 2023 года, насильственного перемещения арцахцев, а также взрыва объекта, находившегося в подчинении Армии обороны, и сотен погибших», — подчеркнул депутат.