2026 թվականին Հայաստանում պաշտպանական ծախսերը կկրճատվեն գրեթե 16%-ով. կառավարությունը հաստատեց բյուջեի նախագիծը
25/09/2025 13:50
Կառավարությունն այսօր հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ բյուջեն համահունչ է կառավարության ծրագրի առաջնահերթություններին և ներառում է սոցիալական, կրթական, առողջապահական, տնտեսական և ենթակառուցվածքային կարևոր նախաձեռնություններ։
2026 թվականին Հայաստանում պաշտպանական ծախսերը կկրճատվեն գրեթե 16%-ով:
Կառավարության կայքում հրապարակված պետական ​​բյուջեի նախագծում նշվում է, որ 2026 թվականին պաշտպանության ծախսերը կկազմեն 560 միլիարդ 98 միլիոն դրամ (ՀՀ ԶՈւ ռազմավարական ծավալումն ապահովող մարտական պատրաստականության պահպանում, արտաքին թշնամուց ՀՀ պետական սահմանների պաշտպանության ապահովում):
Պետական ​​բյուջեի նախագծով Պաշտպանության նախարարությանը հատկացվում է 563 միլիարդ 127 միլիոն դրամ։
Նկատենք, որ 2025 թվականին ՀՀ-ն 20%-ով ավելացրել էր ռազմական ծախսերը՝ հասցնելով 664 միլիարդ դրամի։
Օգոստոսի 21-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ 2026 թվականին պաշտպանական ծախսերի էական աճ չի լինի։
«2026 թվականի պետական ​​բյուջեում պաշտպանական ծախսերի էական աճ չի լինի, կամ ընդհանրապես չի լինի։ Սա տրամաբանական է։ Իհարկե, մենք կշարունակենք օպերատիվ կերպով վերլուծել իրավիճակը», -  ասել էր Փաշինյանը։

В 2026 году оборонные расходы Армении сократятся почти на 16% — правительство одобрило проект госбюджета
25/09/2025 13:57
Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год».
Министр финансов Ваге Ованнисян заявил, что проект бюджета соответствует приоритетам программы правительства и включает важные инициативы в социальных, образовательных, здравоохранительных, экономических и инфраструктурных сферах.
Согласно проекту, в 2026 году оборонные расходы Армении сократятся почти на 16% по сравнению с 2025 годом.
В опубликованном на официальном сайте правительства документе указано, что на нужды обороны в 2026 году планируется выделить 560 млрд 98 млн драмов — в том числе на поддержание боевой готовности Вооружённых сил и обеспечение защиты государственной границы от внешних угроз.
Согласно проекту бюджета, Министерству обороны будет выделено 563 млрд 127 млн драмов.
Для сравнения: в 2025 году оборонные расходы Армении были увеличены на 20% — до 664 млрд драмов.
Напомним, 21 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в 2026 году существенного увеличения оборонных расходов не ожидается.
«В государственном бюджете на 2026 год существенного роста оборонных расходов не будет — или не будет вовсе. Это логично. Конечно, мы будем продолжать оперативно анализировать ситуацию», — отметил премьер-министр.