Իրավապահները պետք է հետևություններ անեն, դեպքը կապված է միջանձնային հարաբերությունների հետ, քաղաքական չէ. Ալեն Սիմոնյանը՝ Մերձավանի սպանությունների մասին
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համաձայն չէ այն պնդումների հետ, որ իրենք ասոցացվում են մահի ու արյան հետ։
«Սխալ են ասում»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց նա։
Սիմոնյանը հայտարարեց՝ անկախ նրանից՝ իշխանությունը կապ ունի, թե չունի Փարաքարի սպանությունների հետ՝ այո՛, դա ենթադրում է պատասխանատվության աստիճան։
«Այո՛, իրավապահները պետք է հետևություններ անեն։ Պարզ է, որ դեպքը կապված է միջանձնային հարաբերությունների հետ, կապված չէ քաղաքական դիրքորոշման հետ»,- նշեց նա։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այն, ինչ տեղի է ունեցել Փարաքարում, «կատերգորիկ վատ է»։
«Շատ ցավում եմ, ևս մեկ անգամ ցավակցում եմ զոհվածների հարազատներին ու համարում եմ, որ մեր իրավապահները ժամանակ ունեն, առնվազն շատ արագ պետք է բացահայտեն»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23.52-ին, ՆԳՆ ոստիկանություն ահազանգ էր ստացվել, որ Արմավիրի մարզի Մերձավան բնակավայրի Երևանյան խճուղում կրակոցներ են հնչել։
Մահացածներից մեկը Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանն էր, երկրորդ զոհը քրեական ոստիկան Կարեն Աբրահամյանն էր:
ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը հայտնել էր, որ ոստիկանը ծառայության մեջ չի եղել, պարզապես այդ պահին Վալոդյա Գրիգորյանի հետ է եղել. նրանք ընկերական հարաբերություններ են ունեցել:
Նշենք, որ վիրավորում էր ստացել նաև նրանց հետ գտնվող երրորդ անձը, որը վիրահատվել է, կյանքին վստանգ չի սպառնում։

Ален Симонян об убийствах в Мердзаване: «Правоохранители должны сделать выводы: это дело связано с межличностными отношениями, а не с политическими взглядами»
Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян не согласен с утверждениями о том, что власть ассоциируется со смертью и кровью.
«Говорят неправду», — заявил он в беседе с журналистами.
Симонян подчеркнул, что вне зависимости от того, имеет ли власть отношение к убийствам в Паракаре или нет, ответственность в определённой степени всё равно предполагается.
«Да, правоохранители должны сделать выводы. Очевидно, что это связано с межличностными отношениями, а не с политическими взглядами», — отметил он.
По словам спикера парламента, события в Паракаре — это «категорически плохо».
«Мне очень жаль, ещё раз выражаю соболезнования родственникам погибших. Считаю, что у наших правоохранительных органов есть время, но, как минимум, они должны раскрыть дело максимально быстро», — сказал Симонян.
Напомним: 23 сентября в 23:52 в полицию Министерства внутренних дел поступил сигнал о стрельбе на Ереванском шоссе в селе Мердзаван, Армавирская область.
Среди погибших — глава общины Паракар Володя Григорян и сотрудник уголовной полиции Карен Абраамян.
Пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян сообщил, что полицейский на момент инцидента не находился при исполнении служебных обязанностей, он был рядом с Григоряном как друг.
По факту стрельбы и убийства в Мердзаване возбуждено уголовное дело.
Также было известно, что третий человек, находившийся с ними, получил ранение, был прооперирован, его жизни ничего не угрожает.