ՔԿ-ն չի տրամադրում 44-օրյայում Ադրբեջանի կողմից կռված 300 վարձկանների տվյալները
ՀՀ քննչական կոմիտեն Sputnik Արմենիային չի տրամադրել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կռված 300 վարձկանների տվյալները։
2023 թվականի հունվարին ՀՀ քննչական կոմիտեի արդեն նախկին նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում առնվազն 12 ահաբեկչական խմբավորումների անդամ 4000–ից ավելի անձանց վերաբերյալ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, նրանցից շուրջ 300 ահաբեկիչներ նույնականացվել են։
Sputnik Արմենիան գրավոր հարցում էր ուղարկել Քննչական կոմիտե և խնդրել վարձկանների մասին տվյալներ տրամադրել։
«2020 թվականի 44-օրյա մարտական գործողություններին մասնակցած 300 վարձկանները նույնականացվել են, սակայն նշված տվյալները հրապարակման ենթակա չեն», – հայտնել են Քննչական կոմիտեից։

Следственный комитет Армении отказался предоставить данные о 300 наемниках, воевавших за Азербайджан в 44-дневной войне
27/09/2025 12:54
Следственный комитет Армении в ответ на запрос Sputnik Армения отказался предоставить данные о воевавших на стороне Азербайджана 300 наемниках.
В октябре 2022 г. бывший председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян заявил, что следственные структуры в Армении смогли идентифицировать порядка 300 террористов, воевавших на стороне Азербайджана в период 44-дневной войны в Нагорном Карабахе.
Sputnik Армения попросил СК предоставить данные о наемниках.
"300 наемников, участвовавших в военных действиях 44-дневной войны 2020 г., идентифицированы, однако указанные данные публикации не подлежат", - сказали в СК.