Մինչ օրս վայրագություններ կատարողները չեն պատժվել, ավելին` միայն խրախուսվել են․ Թաթոյան
«2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Մարտունի քաղաքի հրետակոծությունից իր տան բակում սպանվեց 9-ամյա Վիկտորյա Գևորգյանը:
Այսպես սկսվեց Արցախի և Հայաստանի դեմ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմը:
Հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանական զինված ծառայողները Հադրութում գնադակահարեցին խաղաղ բնակիչներ 73-ամյա Բենիկ Հակոբյանին և 25-ամյա Յուրի Ադամյանին` փաթաթելով Հայաստանի ու Արցախի դրոշներով։
Հոկտեմբերի 21-ին ադրբեջանական զինված ծառայողները գրավեցին Հադրութի Ազոխ գյուղը և գլխատեցին գյուղի բնակիչ 80-ամյա Յուրի Ասրյանին: Հոկտեմբերի 28-ին գլխատեցին Ասկերանի Մադաթաշեն գյուղի բնակիչ 69-ամյա Գենադի Պետրոսյանին` գլուխը խոզի մարմնի վրա դրված. հենց ադրբեջանական զինվորականներն իրենք էին նկարահանել գլխատումների ամբողջ ընթացքը, որ հետո իրենց բացառիկ ցինիզմով տարածեն և արժանանան «փառքի» խրախճանքի:
Այս կերպ պատերազմի ընթացքում ու անգամ պատերազմից հետո խոշտանգվեցին ու դաժանությունների ենթարկվեցին քաղաքացիական անձինք ու զինվորականներ՝ ջիհադիստների ու ահաբեկիչների ակտիվ մասնակցությամբ։
Ադրբեջանական նպատակային հարձակումներով, արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ ավերվեցին քաղաքացիական բնակավայրեր: Անարգվեցին ու ոչնչացվեցին հայկական եկեղեցիներ:
COVID-19-ի պայմաններում ադրբեջանական հարձակումները շեշտակիորեն ավելացրին մահվան դեպքերը՝ կաթվածահար անելով Արցախի ու Հայաստանի առողջապահության համակարգերը:
Ամբողջն ուղեկցվում էր հայերի նկատմամբ ռասիզմի, թշնամանքի քարոզով, որ ադրբեջանական պետական քաղաքականություն էր: Մինչ օրս տեղի ունեցած վայրագությունների անգամ կատարողները չեն պատժվել, ավելին` միայն խրախուսվել են:
Իրական խաղաղությունը միայն իրական երաշխիքներով է լինում, ուժեղ ու դիմակայուն պետություն ունենալով է լինում, որտեղ չկա ներքին պառակտում, որտեղ հանրային համերաշխությունն ու իրավունքը խաղաղություն են ապահովում նաև երկրի ներսում:

Преступления остаются безнаказанными, а виновные — поощряются: Арман Татоян
«27 сентября 2020 года, во дворе собственного дома в результате обстрела города Мартуни была убита 9-летняя Виктория Геворгян.
Так началась полномасштабная война, развязанная Азербайджаном против Арцаха и Армении.
14 октября в захваченном Гадруте азербайджанские военнослужащие расстреляли мирных жителей — 73-летнего Беника Акопяна и 25-летнего Юрия Адамяна, обернув их в флаги Армении и Арцаха.
21 октября азербайджанские силы заняли село Азох в Гадрутском районе и обезглавили 80-летнего жителя села Юрия Асряна.
28 октября они обезглавили 69-летнего Геннадия Петросяна, жителя села Мадаташен Аскеранского района — его отрубленную голову положили на тело свиньи. Всё это сами азербайджанские военнослужащие сняли на видео и затем с циничной гордостью распространили в публичном пространстве.
Во время войны и даже после её завершения азербайджанская сторона систематически пытала и жестоко обращалась с гражданскими лицами и военнопленными. Во всех этих действиях активное участие принимали наёмники-джихадисты и террористы.
В результате целенаправленных ударов и применения запрещённого вооружения были разрушены гражданские объекты и населённые пункты, осквернены и уничтожены армянские церкви.
В условиях пандемии COVID-19 атаки Азербайджана многократно увеличили количество жертв, парализуя систему здравоохранения в Арцахе и Армении.
Всё это сопровождалось масштабной пропагандой расовой ненависти и вражды в отношении армян, которая была возведена в ранг государственной политики Азербайджана.
До сегодняшнего дня ни один из исполнителей этих жестоких преступлений не понёс наказания. Более того, многие были вознаграждены и поощрены.
Подлинный мир возможен только при наличии реальных гарантий, сильного и устойчивого государства — государства без внутреннего раскола, где общественное согласие и верховенство права обеспечивают мир и внутри страны.