Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության մասով իշխանության ներկայացուցիչները շահարկում են վենդետայի վարկածը, բայց նա անձնական որևէ խնդիր չի ունեցել
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությանը:
«Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության մասով իշխանության ներկայացուցիչները շահարկում են անհասկանալի վենդետայի վարկածը, որի վերաբերյալ հարկ ենք համարում նշել հետևյալը․
Վալոդյա Գրիգորյանը անձնական որևէ խնդիր չի ունեցել որևէ մեկի հետ՝ իր գործունեության ընթացքում բացառապես առաջնորդվելով «բոլորի համայնքապետը» սկզբունքով՝ անելով առավելագույնը հանուն միասնության և համերաշխության։
Մերձավան գյուղում փետրվար ամսին տեղի ունեցած միջադեպի հետ որևէ առնչություն չեն ունեցել Վալոդյա Գրիգորյանը, նրա եղբայրը։ Վալոդյա Գրիգորյանի եղբոր ապօրինի կալանավորումը եղել է մարտի 30-ի ընտրություններից առաջ քաղաքական ճնշման դրսևորում, որի վերաբերյալ Վալոդյա Գրիգորյանը փետրվարի 8-ին արել է պաշտոնական հայտարարություն։
Անգամ դատախազության կողմից ներկայացված մեղադրանքով՝ Վալոդյա Գրիգորյանի եղբայրը մեղադրվում է բացառապես խուլիգանություն կատարելու հոդվածով՝ չունենալով որևէ առնչություն սպանության հետ։
Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության գործող առաջին անձի (փետրվարին սպանվածի եղբոր) ձերբակալումից հետո ՆԳՆ-ի կողմից ցուցաբերվեց խայտառակ ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցում՝ սպանությունը ներկայացնելով որպես փետրվարյան դեպքերի շարունակություն՝ կատարելով դատարանի գործառույթ։ Սա իրավապահ համակարգի կողմից քաղաքական գնահատական տալու անթույլատրելի դրսևորում է։
Հաջորդ օրը առերևույթ սպանություն կատարող անձի ձերբակալումը ակնհայտ դարձրեց, որ հնարած վենդետայի վարկածը որևէ առնչություն չունի իրականության հետ։
Վերահաստատելով Վալոդյա Գրիգորյանի հանրային բացառիկ ազնիվ և պատշաճ վարքագիծը, բացառելով միջանձնային խնդիրների առկայությունը՝ անկհայտ է, որ նրա սպանության գործով առկա են կազմակերպիչներ և պատվիրատուներ։
Իրավապահ համակարգից պահանջում ենք շարունակել սպանության ամբողջական բացահայտման օպերատիվ աշխատանքները՝ զերծ մնալով տեղի ունեցածին տալ գնահատականներ՝ այն թողնելով դատարանի իրավասությանը։
Մենք խիստ հետևողական ենք լինելու Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության ամբողջական բացահայտմանը։ Բոլոր մեղավորները դատարանի կողմից ստանալու են արժանի պատիժ»:

В партии «Страна для жизни» призывают власти прекратить манипуляции вокруг версии вендетты в деле убийства Валоди Григоряна
29/09/2025 12:03
Соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян в своем Facebook-обращении прокомментировал убийство главы общины Паракар Валоди Григоряна:
«Представители власти пытаются использовать непонятную версию вендетты в деле об убийстве Валоди Григоряна. Считаем необходимым отметить следующее:
Валодя Григорян никогда не имел личных конфликтов с кем-либо и всегда руководствовался принципом «мэр для всех», делая максимум для единства и согласия.
Он и его брат не имели никакого отношения к инциденту, произошедшему в селе Мердзаван в феврале. Незаконное задержание брата Валоди Григоряна перед выборами 30 марта было проявлением политического давления, о чём сам Валодя официально заявлял 8 февраля.
Даже по обвинению, выдвинутому прокуратурой, брат Валоди Григоряна подозревается только в хулиганстве и не имеет никакого отношения к убийству.
После ареста первого подозреваемого (брата убитого, погибшего в феврале), МВД проявило позорную непрофессиональность, пытаясь представить убийство как продолжение февральских событий, взяв на себя функции суда. Это недопустимо — правоохранительная система не должна выносить политические оценки.
Задержание подозреваемого на следующий день явно показал, что выдуманная версия вендетты не имеет никакого отношения к реальности.
Подтверждая исключительную честность и порядочность Валоди Григоряна, исключая наличие межличностных конфликтов, очевидно, что за этим убийством стоят организаторы и заказчики.
Мы требуем от правоохранительных органов продолжать оперативные и всесторонние расследования, воздерживаясь от оценок произошедшего, оставляя это в компетенции суда.
Мы будем строго следить за полным раскрытием убийства Валоди Григоряна. Все виновные получат заслуженное наказание в суде».