Մոլդովայի նախագահի թիմը հաղթել է խորհրդարանական ընտրություններում
Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի եվրոպամետ կուսակցությունը հաղթեց ընտրություններում և խորհրդարանում նոր մեծամասնություն կազմեց, ինչը մեծ նշանակություն ունի ԵՄ-ին անդամակցելու ապագա ուղու համար։
Սանդուն, որը կիրակի օրը քվեարկությունից հետո զգուշացրել էր «ռուսական զանգվածային միջամտության» մասին, ասել է, որ իր երկրի ապագան վտանգված է։
1.6 միլիոն ձայների 96%-ի հաշվարկից հետո Սանդուի «Գործողություն և համերաշխություն» կուսակցությունը (ԳՀԿ) մոտ էր ձայների 50%-ը շահելուն՝ զգալիորեն առաջ անցնելով ռուսամետ «Հայրենասիրական ընտրական դաշինքից», որը հավաքել էր 25%-ից պակաս ձայն։ Մասնակցությունը կազմել է ավելի քան 52%, ինչը ավելի բարձր է, քան վերջին տարիներին։
Ընդդիմության հիմնական առաջնորդներից մեկը՝ Իգոր Դոդոնը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ընդդիմությունը հաղթել է ներքին ընտրություններում, իսկ արտասահմանյան տեղամասերում կեղծիքներ են գրանցվել: Նա կոչ է արել երկուշաբթի օրը բողոքի ցույցեր անցկացնել խորհրդարանի դիմաց։

Команда президента Молдовы победила на парламентских выборах
Европейская партия президента Молдовы Майи Санду одержала победу на парламентских выборах, сформировав новое большинство в законодательном органе — событие, имеющее ключевое значение для будущего курса страны на интеграцию в Европейский союз.
Санду, которая в день голосования в воскресенье предостерегла о «масштабном вмешательстве России», заявила, что будущее Молдовы находится под угрозой.
После подсчёта 96% из 1,6 миллиона голосов, партия «Действие и солидарность» (PAS), возглавляемая Санду, набрала 50,03% голосов, значительно опередив пророссийский «Патриотический избирательный блок», набравший менее 25%.
Явка превысила 52%, что заметно выше по сравнению с предыдущими выборами последних лет.
Один из главных лидеров оппозиции, Игорь Додон, ранее обвинил западные структуры во вмешательстве в проходящие в стране парламентские выборы. Он заявил, что были зафиксированы фальсификации и призвал провести акции протеста у здания парламента в понедельник.