Դավիթ Տոնոյանը գրքում ներկայացրել է 2018-20-ին զինվորականների դեմ իշխանական ճնշումների, պատերազմի ժամանակ իրեն մեկուսացնելու մասին թեմաներ
29/09/2025 09:53
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․
«Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի գիրք/հարցազրույցների շարքն աչքի անցկացրեցի, որտեղ 44-օրյա պատերազմի ու պարտության պատճառների մասին մեծ թվով հիմքեր է ներկայացված (դրանցից շատերի մասին տարբեր գործիչներ և փորձագետներ են նաև խոսել):
Գրքում ներկայացված է 2018-20 թթ.-ին զինվորականների դեմ իրականացված իշխանական ճնշումների, այդ ժամանակվա նախարարի՝ բանակցային գործընթացին տեղյակ չլինելու, ռազմական բյուջեում անհրաժեշտ գումարներ չներդնելու, պատերազմի ժամանակ իրեն մեկուսացնելու վերաբերյալ բազաթիվ թեմաներ:
Թեև հարցազրույցների շարքում նկատելի է նաև Տոնոյանի ինքնաարդարացման հանգամանքը, սակայն այնուամենայնիվ կարևոր եմ համարում, որ Տոնոյանը՝ որպես նախկին առանցքային պաշտոնյա, որոշակի մանրամասներ է ներկայացրել 44-օրյա պատերազմին նախորդած և բուն պատերազմի բազմաթիվ դրվագների մասին, որով շատ հստակ է դառնում գործող իշխանության մեղավորությունն ու պատասխասխանատվությունը պարտության և դրան հաջորդած ողբերգական իրադարձությունների վերաբերյալ:
Հ.Գ. Տոնոյանը հարցազրույցում դժգոհում է, որ ԱԺ տապալված քննիչ հանձնաժողովին, որին ինքը մասնակցել է, ընդդիմության ներկայացուցիչները ներկա չեն եղել, ինչից հետո էլ ասում է, որ դրանից հետո ընդդիմության հետ հանդիպելու ցանկություն չունի:
Եթե Տոնոյանը մինչև հիմա չի գիտակցել, որ եթե նման հանդիպման անհրաժեշտություն առաջանա, ապա ընդդիմության առանձին ներկայացուցիչներին հանդիպելը բացառապես իր շահերից է բխում, դա արդեն իր խնդիրն է, բայց ես տեղյակ էլ չեմ, թե ով կամ ովքեր են փորձել նրա հետ հանդիպել, որ նա էլ համաձայնվել կամ չի համաձայնվել: Հուսով եմ, որ ընդդիմության մասով ձևակերպումը չի ասվում, որպեսզի դա ընդամեն իշխանությունը ֆիքսի»:

В своей книге Давид Тоноян изложил факты давления со стороны властей на военных в 2018–2020 годах, а также рассказал о своём фактическом отстранении в период 44-дневной войны
29/09/2025 10:17
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян пишет:
«Ознакомился с книгой/серией интервью бывшего министра обороны Давида Тонояна, где представлено множество причин, приведших к 44-дневной войне и поражению (о многих из них также высказывались различные деятели и эксперты).
В книге освещены многочисленные темы, включая давление властей на военных в 2018–2020 гг., неосведомлённость тогдашнего министра о ходе переговорного процесса, отказ выделить необходимые средства на оборонный бюджет, а также его изоляция во время самой войны.
Хотя в ряде интервью заметна попытка Тонояна оправдать собственные действия, тем не менее, я считаю важным, что он — как бывший ключевой чиновник — представил определённые подробности как предвоенного периода, так и отдельных эпизодов самой войны. Это позволяет чётко понять ответственность и вину действующей власти за поражение и последовавшие трагические события.
P.S. В интервью Тоноян выражает недовольство тем, что представители оппозиции не присутствовали на заседаниях проваленной следственной комиссии парламента, в которых он участвовал. После этого он добавил, что больше не заинтересован во встречах с оппозицией.
Если Тоноян до сих пор не осознал, что в случае необходимости такой встречи, взаимодействие с отдельными представителями оппозиции может быть исключительно в его собственных интересах — это его личная проблема. Лично мне неизвестно, кто именно пытался встретиться с ним и дал ли он согласие или отказ. Надеюсь, что его формулировка в адрес оппозиции не была сделана лишь с целью угодить власти».