Մեր ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում նոր ներդրումային ուղղություններ որոնելիս որոշում կայացնողները դիտարկեն նաև Հայաստանը․ Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն
29/09/2025 18:30
Ֆորբս ամսագիրը հրապարակել է Հայաստանին նվիրված հատուկ զեկույց, որտեղ ներկայացվում է մեր երկրի տնտեսական ու ներդրումային գրավչությունը: Զեկույցում առանձին հեղինակային անդրադարձ է կատարվել նաև Ամերիաբանկին և վերջին տարիներին բիզնեսի տարբեր ուղղություններով բանկի արձանագրած ցուցանիշներին ու ձեռքբերումներին:
Բացի այդ, զեկույցում տեղ է գտել Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանի հարցազրույցը, որտեղ խոսվում է Հայաստանի տնտեսության մեջ բանկի նշանակալի դերակատարության մասին` որպես վարկային պորտֆելով խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունը Հայաստանում:
-Ինչպե՞ս եք նպաստում Հայաստանի ներդրումային միջավայրի բարելավմանը։
Մենք գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունը միջազգային ներդրողների շրջանում Հայաստանի տեսանելիության և ճանաչելիության բարձրացմանն աջակցելու հարցում։ Հայաստանը դեռևս բավարար ճանաչում չունի համադրելի երկրների համեմատ, ուստի մենք համաշխարհային ներդրողների լայն ցանցի հետ ակտիվորեն կիսվում ենք տնտեսության և բանկային համակարգի վերաբերյալ տվյալներով։ Հայաստանի ներուժի մասին իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ սերտորեն աշխատում ենք ներդրումային բանկերի, ֆոնդերի և ինստիտուցիոնալ կառույցների հետ։ Այս շարունակական ներգրավվածությունը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ երկրի միջազգային իմիջի բարելավումը երկարաժամկետ գործընթաց է։ Մեր ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում նոր ներդրումային ուղղություններ որոնելիս որոշում կայացնողները դիտարկեն նաև Հայաստանը։
-Ինչպե՞ս եք աջակցում Հայաստանում արագ զարգացող ոլորտներին։
Մեր ուժեղ կողմերից մեկն ընդհանուր տնտեսության, բիզնես միջավայրի և մեր հայրենակիցների վարքագծի լավ իմացությունն է։ Մեր ղեկավար թիմի անդամներից շատերն ունեն խորհրդատվական կամ տնտեսության իրական հատվածում աշխատանքային փորձ, ինչը մեզ օգնում է բացահայտել մեծ ներուժ ունեցող ուղղությունները և դրանցում առաջատար ընկերությունները։
Ունենալով ամենամեծ վարկային պորտֆելը Հայաստանում` վերջին 12 ամսվա ընթացքում մենք կարողացանք այն ավելացնել` ապահովելով ավելի քան 35 տոկոսի աճ։ Հաճախորդների տարբեր սեգմենտներում 25-35 տոկոս աճին նպաստել է թիրախային մոտեցումը և շուկաների փոփոխություններին հարմարվելու մեր կարողությունը: Մենք ոչ միայն ֆինանսավորում ենք տրամադրում, այլև համագործակցում ենք մեր հաճախորդների հետ, կիսվում գիտելիքնով և խրախուսում լավագույն փորձի կիրառումը՝ ինտեգրելով բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման (ESG) ստանդարտները։
Մենք նաև լայնորեն կիրառում ենք արհեստական ​​բանականություն՝ հաճախորդների վարքագիծն ավելի խորքային հասկանալու և տրամադրելու անհատականացված լուծումներ։ Ներկայումս ավտոմատացված մոդելները սպասարկում են մեր կողմից տրամադրվող սպառողական վարկերի ավելի քան 90 տոկոսը։

Мы хотим, чтобы лица, принимающие решения, обязательно учитывали Армению, планируя новые направления инвестиций в регионе — финансовый директор Америабанка
29/09/2025 18:57
Журнал Forbes опубликовал специальный доклад, посвященный Армении, в котором представлены экономическое развитие страны и её инвестиционная привлекательность. В докладе отдельное авторское внимание уделено также Америабанку — его ключевым показателям и достижениям в различных направлениях бизнеса за последние годы.
Кроме того, в докладе опубликовано интервью с финансовым директором Америабанка Ованнесом Торосяном, в котором он рассказал о значимой роли банка в экономике Армении. Америабанк представлен как крупнейшее финансовое учреждение страны по объему кредитного портфеля.
Каков ваш вклад в улучшение инвестиционного климата Армении?
Мы считаем своей зоной ответственности повышение узнаваемости Армении среди международных инвесторов. По сравнению с сопоставимыми странами Армения все еще недостаточно заметна, поэтому мы активно делимся данными об экономике и банковском секторе с широкой сетью глобальных инвесторов. Мы тесно сотрудничаем с инвестиционными банками, фондами и институциональными игроками, чтобы донести до них информацию о потенциале Армении. Именно постоянное взаимодействие является ключевым фактором, поскольку формирование позитивного имиджа Армении за рубежом — это игра в долгую. Мы хотим, чтобы лица, принимающие решения, обязательно учитывали Армению, планируя новые направления инвестиций в регионе.
Как вы поддерживаете быстрорастущие отрасли в Армении?
Одно из наших преимуществ заключается в глубоком понимании экономики в целом, бизнеса и поведенческих моделей наших соотечественников. Многие члены нашей управленческой команды имеют опыт работы в консалтинге или в реальном секторе, что помогает нам выявлять отрасли с высоким потенциалом и лучшие компании в них.
Обладая крупнейшим кредитным портфелем в Армении, мы тем не менее смогли увеличить его за последние 12 месяцев более чем на 35%. Наш рост на 25–35% по клиентским сегментам обеспечивается именно благодаря такому целенаправленному подходу и нашей готовностью адаптироваться к изменениям на рынках. Мы не просто предоставляем финансирование — мы сотрудничаем с клиентами, делимся опытом, поощряем лучшие практики, внедряя стандарты ESG.
Мы также активно применяем искусственный интеллект для понимания поведения клиентов, чтобы предлагать им персонализированные решения. На сегодняшний день более 90% выдаваемых нами потребительских кредитов обрабатываются с помощью автоматизированных моделей.