Ամերիաբանկ. համադրելով թվայինն ու կայուն ֆինանսավորումը
Ֆորբս ամսագիրը հրապարակել է Հայաստանին նվիրված հատուկ զեկույց, որտեղ ներկայացվում է մեր երկրի տնտեսական ու ներդրումային գրավչությունը: Զեկույցում առանձին հեղինակային անդրադարձ է կատարվել նաև Ամերիաբանկին և վերջին տարիներին բիզնեսի տարբեր ուղղություններով բանկի արձանագրած ցուցանիշներին ու ձեռքբերումներին:
Անդրադարձը՝ ստորև․
Ամերիաբանկը Հայաստանի բանկային համակարգի ակունքներում է, որի պատմությունը սկիզբ է առնում դեռևս 1910 թվականից։ 2008 թ.-ից գործելով ներկայիս բրենդի ներքո՝ բանկը շարունակական զարգացմամբ վերափոխվել է համապարփակ ֆինանսական հաստատության՝ մատուցելով կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ։ Բանկի զարգացման ուղին բնորոշվում է կայուն ընդլայնմամբ, թվային առաջնորդությամբ և միջազգային գործակցության խորացմամբ, ինչն ապահովում է առաջատար դիրք Հայաստանի ֆինանսական համակարգում։
Վերջին տասնամյակում բանկը հիմնական բոլոր ֆինանսական ցուցանիշներով տպավորիչ տարեկան աճ է գրանցել։ Միայն 2024 թվականին ակտիվներն աճել են ավելի քան 30 տոկոսով` հասնելով մոտ 4.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի, իսկ մանրածախ վարկային պորտֆելն ընդլայնվել է ավելի քան 40 տոկոսով։ Գործարքների ավելի քան 99 տոկոսն այժմ կատարվում է թվային և հեռավար կապուղիներով՝ բանկի բջջային հավելվածի արագ տարածման և օնլայն բանկինգի նկատմամբ հանրային պահանջարկի աճի շնորհիվ։
Թվային հարթակների լայն կիրառումն արմատապես բարելավել է հաճախորդների համար ծառայությունների հասանելիությունը՝ ձևավորելով ավելի ներառական և արդյունավետ ֆինանսատեխնոլոգիական միջավայր։
Միջազգային ֆինանսավորումն Ամերիաբանկի ռազմավարության առանձնահատկություններից է։ 2025 թվականի սկզբին բանկը ֆինանսավորման խոշոր փաթեթ է ներգրավել համաշխարհային գործընկերներից՝ կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներին դիմագրավելու և փոքր բիզնեսի ու կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկությունների զարգացումը խթանելու նպատակով։
Այդ միջոցները կնպաստեն նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, արտանետումների նվազեցմանը` խթանելով Հայաստանի անցումը կանաչ տնտեսության։
Զարգացման միջազգային բանկերի հետ կնքված լրացուցիչ համաձայնագրերի շնորհիվ ներդրվել են ռիսկերի բաշխման նոր մեխանիզմներ՝ ընդլայնելով կապիտալի հասանելիությունը տեղական ընկերությունների համար և նպաստելով շրջակա միջավայրի ու սոցիալական կառավարման ավելի բարձր ստանդարտների կիրառմանը։
Ամերիաբանկը նաև առաջատար դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի կապիտալի շուկայում։ Տասը տարի անընդմեջ այն ճանաչվել է Հայաստանի «Լավագույն ներդրումային բանկը»՝ իրականացնելով երկրի՝ տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ծավալով առաջին կանաչ պարտատոմսերի տեղաբաշխումը և սահմանելով թափանցիկության նոր չափանիշներ։
Սպառողական վարկավորման ոլորտում Ամերիաբանկը հիփոթեքային և ավտովարկերի պորտֆելներով այժմ բացարձակ առաջատարն է Հայաստանի վարկային շուկայում՝ տնօրինելով, համապատասխանաբար, ավելի քան 20 և շուրջ 50 տոկոս մասնաբաժին։ Այս ցուցանիշների զգալի աճին նպաստել են բանկի MyHome և MyCar առցանց հարթակները, որոնք ապահովում են անխափան թվային փորձառություն՝ սկսած գույքի որոնումից մինչև ֆինանսավորում։ Այս հարթակները ինտեգրված էկոհամակարգերի շնորհիվ հաճախորդների փոփոխվող կարիքների արդյունավետ բավարարվան վառ օրինակ են։
Ճանաչումն ու գնահատականը երկար սպասեցնել չեն տվել։ Արդեն ավելի քան մեկ տասնամյակ բանկը Հայաստանի ամենատիտղոսակիր ֆինանսական հաստատությունն է՝ հեղինակավոր միջազգային պարբերականների կողմից շուրջ 30 անգամ ճանաչվելով երկրի լավագույն բանկ։ 2025 թվականին Ամերիաբանկը կրկին արժանացել է Euromoney ամսագրի «Լավագույն բանկը Հայաստանում» գերազանցության մրցանակին։
Մանրածախ ծառայությունների ոլորտի վերջին արդիականացումները՝ ներառյալ թվային նոր հնարավորությունները, անվտանգության կենսաչափական գործիքները և հաշիվների սպասարկման պարզեցված ընթացակարգերը, ընդգծում են բանկի անփոփոխ հանձնառությունը մրցակցային միջավայրում հաճախորդի փորձառության բարելավման և նորարարական լուծումների ներդրման ուղղությամբ։
Ամերիաբանկը համատեղում է հարյուրամյա ժառանգությունն ու ապագայամետ ռազմավարությունները։ Թվային փոխակերպման, ֆինանսատեխնոլոգիական նորարարության և կայունության նկատմամբ հանձնառու մոտեցմամբ այն շարունակում է ձևավորել Հայաստանի ֆինանսական ապագան՝ միաժամանակ ամրապնդելով երկրի դերը տարածաշրջանային տնտեսությունում։

Америабанк: где цифровые технологии сочетаются с устойчивым финансированием
Журнал Forbes опубликовал специальный отчет, посвященный Армении, в котором представлена экономическая ситуация страны и ее инвестиционная привлекательность. В рамках отчета отдельное авторское внимание уделено также Америабанку, его ключевым показателям и достижениям за последние годы в различных направлениях бизнеса.
Ниже приводим данный материал:
Америабанк, история которого восходит к 1910 году, является одним из краеугольных камней банковского сектора Армении. Под нынешним брендом банк работает с 2008 года и за это время он постепенно превратился в универсальное учреждение, обслуживающее корпоративных, инвестиционных и розничных клиентов. Его развитие отмечено непрерывным ростом, лидерством в области цифровых технологий и нацеленностью на международное партнёрство, что вывело Америабанк в авангард финансовой системы страны. На протяжении последнего десятилетия банк стабильно демонстрировал высокие результаты ежегодного роста по всем ключевым показателям. Только в 2024 году активы банка выросли более чем на 30% и достигли почти 4,8 млрд долларов, а портфель розничных кредитов увеличился более чем на 40%. Сегодня более 99% транзакций осуществляется в цифровом формате и через удаленные банковские каналы, чему способствовало быстрое внедрение мобильного приложения банка и значительный сдвиг в сторону онлайн-банкинга. Внедрение цифровых каналов изменило форму доступа клиентов к услугам, сделав финансовую экосистему более инклюзивной и эффективной.
Международное финансирование стало отличительной чертой стратегии Америабанка. В начале 2025 года банк привлёк от международных партнёров крупный пакет финансовых средств для поддержки климатического финансирования, малого бизнеса и предприятий, возглавляемых женщинами. Предполагается, что благодаря этим средствам будут созданы рабочие места, сокращены выбросы и ускорится переход Армении к «зелёной» экономике. Дополнительные соглашения с банками развития предусматривают новые механизмы распределения рисков, что значительно расширяет доступ местных компаний к капиталу и поощряет применение более высоких стандартов экологического и социального управления. Америабанк доминирует и на местном рынке капитала. Десять лет подряд банк признавали  «Лучшим инвестиционным банком» Армении, он первым осуществил размещение «зелёных» облигаций на десятки миллионов долларов и задал стандарт прозрачности. В сфере потребительского кредитования портфели ипотечных кредитов и автокредитов Америабанка доминируют на национальном кредитном рынке с долей более 20% и 50% соответственно. Этому в значительной степени способствуют онлайн-платформы MyHome и MyCar, которые обеспечивают бесшовный цифровой опыт — от поиска информации до финансирования — и демонстрируют, как интегрированные экосистемы могут удовлетворять растущие потребности клиентов.
Признание всегда следовало за банком. Более десяти лет Америабанк является самым титулованным финансовым учреждением Армении: около 30 раз Америабанк признавали «Лучшим банком страны» авторитетные международные издания. В 2025 году банк в очередной раз получил премию Euromoney за превосходство как лучший банк Армении. Недавние обновления для розничных клиентов, включая новые цифровые функции, биометрические инструменты безопасности и упрощенное управление счетами, подчеркивают, что банк в условиях конкурентной среды продолжает фокусироваться на клиентском опыте и инновациях.
Америабанк сочетает вековое наследие с устремлёнными в будущее стратегиями. Благодаря цифровой трансформации, финтех-инновациям и приверженности принципам устойчивого развития он продолжает формировать финансовое будущее Армении и укреплять её роль в региональной экономике.