«Քաղաքական հետապնդում, տոտալ անգործություն՝ ապօրինի կալանքի պահպանման նպատակով»․ Արամ Վարդևանյանը՝ Սամվել Կարապետյանի գործի մասին
«Ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանը 100 օրից ավելի է, ինչ ակնհայտ ապօրինի կերպով կալանավորված է: 2025 թվականի սեպտեմբեր ամսին ներկայացվել են մի քանի միջնորդություններ և դիմումներ քննչական խմբի ղեկավարին (այդ թվում՝ Քննչական կոմիտեի նախագահին), դատախազության հսկողություն իրականացնող վարչության պետին (այդ թվում՝ Գլխավոր դատախազին):
Հիմնական պահանջը մեկն է՝ նվազագույն ջանասիրության ու օրինականության ապահովում, քննչական գործողությունների կատարում: Կարող եմ արձանագրել, որ 100 օրից ավելի տևող քննությունը ոչ մի բանով չի տարբերվում 2025 թվականի հունիսի 17-ից, այսինքն՝ ունենք քաղաքական հետապնդում, տոտալ անգործություն՝ բացառապես կալանքի ապօրինի պահպանման նպատակով, հիմք ընդունելով ֆեյսբուքյան արդարադատությունը:
Քանիցս պնդում էի կատարել ու հիմա էլ եմ պնդում, որ Սոմալիում նույնիսկ Սամվել Կարապետյանի գործին նման, կամ համարժեք ապօրինությունների ծավալով դեպք չի արձանագրվել»:

«Политическое преследование, полное бездействие с целью незаконного содержания под стражей» — Арам Вардеванян о деле Самвела Карапетяна
30/09/2025 18:53
Адвокат Арaм Вардеванян написал:
«Национальный благотворитель Самвел Карапетян более 100 дней находится в явно незаконном заключении. В сентябре 2025 года были поданы несколько ходатайств и обращений к руководителю следственной группы (включая председателя Следственного комитета), к начальнику управления надзора прокуратуры (включая Генерального прокурора).
Основной требование — минимальное стремление к соблюдению законности и проведение следственных действий. Могу констатировать, что более чем 100‑дневное расследование ничем не отличается от ситуации 17 июня 2025 года, то есть мы имеем дело с политическим преследованием, тотальным бездействием, преследующим исключительно цель незаконного содержания под стражей на основании «фейсбук‑справедливости».
Я не раз утверждал и сейчас вновь заявляю: даже в Сомали не зарегистрировано дело, близкое по масштабам нарушений к делу Самвела Карапетяна».