Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում սահմանադրական փոփոխությունների կարիք չկա. Փաշինյան
Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում սահմանադրական փոփոխությունների կարիք չկա, ԵԽԽՎ-ում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը պնդում է, թե Հայաստանի սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ, մինչդեռ 2024 թվականի սեպտեմբերին, երբ ՀՀ ՍԴ-ն քննում էր Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը, արձանագրեց, որ ՀՀ Սահմանադրությունում որևէ երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջ չկա»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ երբ Հայաստանը ստորագրի խաղաղության համաձայնագիրը, այն պետք է ուղարկի ՍԴ, դրա համապատասխանությունը ՀՀ սահմանադրության հետ ստուգելու համար։

Пашинян: подписание мирного соглашения не требует изменений в Конституции
В контексте подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном не возникает необходимости в изменении Конституции Армении, — заявил премьер-министр Никол Пашинян, выступая в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ).
«Азербайджан утверждает, что в Конституции Армении содержатся территориальные претензии к Азербайджану. Однако в сентябре 2024 года, когда Конституционный суд Армении рассматривал регламент совместной деятельности комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, он чётко зафиксировал: в Конституции Армении отсутствуют территориальные претензии к какому-либо государству», — отметил Пашинян.
Премьер также добавил, что после подписания мирного договора документ будет направлен в Конституционный суд — для проверки его соответствия Основному закону страны.