Իշխանության համար խնդրահարույց է իրավիճակին տիրապետող մարդկանց մուտքը զորամաս, մարտական դիրք. Աբրահամյան
30/09/2025 11:00
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրել է, թե վերջին ամիսներին ՊՆ-ի պաշտոնական էջով ներկայացվում է տարբեր մշակութային դեմքերի այցերը զորամասեր, ներկայացվում՝ այդ այցելությունների կարևորությունը:
«Բայց, օրինակ` ԱԺ պատգամավորը նույն ժամանակահատվածում այնտեղ գնալու հնարավորություն չունի, որովհետև ՊՆ-ում համարում եմ, որ այն վտանգավոր զարգացումները, որոնք արտաքինից են միայն նկատելի, պետք է քողարկել գոնե ներսից:
Բանակը հեքիաթային փոփոխությունների, անիրականանալի ծրագրերի փիառումից դուրս փակ աշխարհ է, որովհետև իշխանության համար խնդրահարույց է իրավիճակին տիրապետող մարդկանց մուտքը զորամաս/մարտական դիրք` տեղում իրադրություն գնահատելու և իրերի դասավորությունից կարծիք ձևավորելու պատճառով:
Իսկ ինչո՞վ են փակում տեղեկատվական վակուումը: Այո´, Կիրանցի պատ արշավներ կազմակերպում, անհասկանալի դեմքերի ամրացման շրջաններ տանում, որոնց գտնվելու վայրից մինչև կառույցի տարբեր էլեմենտներ գաղտնիության ռեժիմում պետք է լինեն:
Չնայած պետք է իրավիճակն էլ ճիշտ ընկալել. մարդիկ պատահականությամբ պաշտոններ են ստացել, որի համար պարտավոր են մի անձի, ով իրենց արգելում է Եռաբլուր գնալ, բանակի դերի մասին միտք հնչեցնել, առավել ևս` բանակի հերոսական դրվագներից խոսել:
Ինչը որ փակ պետք է լինի` խիստ գաղտնիության ռեժիմում, բաց է, իսկ ինչը պետք է դիտարկումների և լուսաբանումների համար, բազմաթիվ կողպեքների տակ է»,-գրել Աբրահամյանը։

Абрамян: для властей проблематично, когда в воинские части и боевые позиции попадают люди, владеющие реальной ситуацией
30/09/2025 11:32
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян в своей публикации отметил, что в последние месяцы Министерство обороны активно освещает на официальных платформах визиты различных деятелей культуры в воинские части, подчёркивая значимость этих посещений.
«Однако, например, депутаты Национального собрания за тот же период такой возможности не имеют. В Министерстве считают, что те опасные тенденции, которые уже заметны снаружи, необходимо как минимум скрывать изнутри.
Армия сегодня — это закрытая система, далёкая от пиара сказочных реформ и нереализуемых программ. Для власти проблема — это не просто критика, а сам факт того, что люди, владеющие ситуацией, могут попасть в воинскую часть или на передовую, оценить обстановку на месте и составить своё мнение о реальном положении дел.
Чем же заполняется информационный вакуум? Да, проводят показательные походы к стене в Киранце, возят в приграничные районы непонятных персон, тогда как сама локация и её элементы должны оставаться под грифом секретности.
Хотя, нужно правильно воспринимать ситуацию: многие из этих людей случайно оказались на своих должностях и обязаны ими одному человеку — тому самому, кто запрещает им посещать военный пантеон Ераблур, выражать мысли о роли армии, а тем более — говорить о героических страницах армейской истории.
То, что должно быть засекречено — открыто. А то, что требует общественного внимания и прозрачности — надёжно закрыто под семью замками», — написал Абрамян.