Մարդկանց ավտոները հայտնվում են տուգանային հրապարակում ու թալանվում. Աբրահամյան (Լուսանկարներ)
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրել է, թե մարդկանց մեքենաները տարբեր հանգամանքներում հայտնվում են տուգանային հրապարակում, իսկ տեղում էլ թալանվում են:
«Օրինակ` ինձ փոխանցված դեպքով, մեքենան նախորդ տարվա դեկտեմբերից` մահվան ելքով պատահարից հետո, մինչև այժմ` շուրջ 10 ամիս հերիք չէ տուգանային հրապարակում է, մի հատ էլ պարզվում է, որ մեքենան կողոպտել են, պետհամարանիշը հայտնաբերվել է մայրուղում և այլն:
Սա նույնն է, որ գնաս ոստիկանության, քննչականի, դատախազության բաժին, մեկ էլ տեղում անհայտ անձանց կողմից կողոպուտի ենթարկվես` մի լավ ծեծեն ու փողերդ տանեն:
Ինչ դեպք էլ լինի, ի՞նչ գործ ունի որևէ մեկի մեքենան 10 ամիս տուգանային հրապարակում ու ինչպե՞ս է պատահում, որ այդ տարածքները պատշաճ վերահսկման չեն ենթարկվում:
Ո՞վ է այս բարդակի համար պատասխան տալու:
Սա եզակի դեպք չէ: Տարբեր զբաղվածության տեր մարդկանց մեքենաները, որոնցով գումար են աշխատում, դեռ չեմ ասում, որ վարկային միջոցներով են գնում, ամիսներով չեն տալիս, իսկ տեղում էլ թալանվում են:
Կոնկրետ դեպքի եմ անդրադարձել, որին կից կտեղադրեմ նաև մեքենայի լուսանկարները` ակնկալելով, որ իրավապահ համակարգը գոնե այս պայմաններում տեղից կշարժվի:

Автомобили граждан оказываются на штрафстоянках и подвергаются грабежу — Абрамян (фото)
Секретарь фракции парламента Армении «Честь имею» Тигран Абрамян заявил, что автомобили граждан по разным причинам попадают на штрафстоянки, где впоследствии подвергаются ограблению.
«К примеру, в одном случае, о котором мне сообщили: после ДТП со смертельным исходом, произошедшего в декабре прошлого года, автомобиль уже около 10 месяцев находится на штрафстоянке. Более того, выяснилось, что машину ограбили — государственный номер был обнаружен на трассе и так далее.
Это всё равно что прийти в полицию, следственный комитет или прокуратуру, и прямо там быть ограбленным неизвестными лицами — избитым и лишённым денег.
Каким бы ни был случай, с чего бы автомобилю находиться на штрафстоянке 10 месяцев? И как вообще возможно, что эти территории не находятся под должным контролем?
Кто ответит за этот бардак?
И это не единичный случай. Автомобили граждан, которые зарабатывают на жизнь с их помощью (и часто приобретают их в кредит), месяцами не возвращаются владельцам и при этом подвергаются грабежу.
Я привожу конкретный случай, к которому прилагаю фотографии автомобиля, надеясь, что правоохранительная система хотя бы в этих условиях сдвинется с мёртвой точки.