Եվրոպական դատարանը Բաքվից հայ գերիների մասին հաշվետվություն է պահանջում
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն Ադրբեջանից պահանջում է Բաքվի բանտերում պահվող 23 հայ գերիների պահման և առողջական վիճակի մասին հաշվետվություն ներկայացնել՝ վերջնաժամկետ սահմանելով նոյեմբերի 4-ը:
Եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն «Ազատությանը» փոխանցել է, որ դեռևս հուլիսին ադրբեջանական կողմը դատարանին միջնորդել էր վերացնել հաշվետվություն ներկայացնելու իր պարտականությունը: Սակայն, Հայաստանի կառավարության և եվրոպական դատարանում գերիների ներկայցուցիչների առարկություններից հետո դատարանն ի վերջո մերժել է Ադրբեջանի միջնորդությունը և պարտավորեցրել Բաքվին հայ գերիների մասին տեղեկություն ներկայացնել:
Բաքվի բանտերում գտնվող հայ գերիները շուրջ 3 ամիս է՝ հայտնվել են կատարյալ մեկուսացման մեջ, որևէ միջազգային անկախ կառույց նրանց չի տեսակցել: Նրանց պահման, առողջական ու հոգեբանական վիճակի մասին տեղեկություն չկա:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները վերջին անգամ հայ գերիներին տեսակցել էին հունիսին: Միջազգային այս կառույցն այսօրվանից Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով վերջնականապես դադարեցրեց իր գործունեությունը Բաքվում:

Европейский суд требует от Баку отчёт о находящихся в плену армянах
Европейский суд по правам человека потребовал от Азербайджана предоставить доклад о содержании под стражей и условиях здоровья 23 армянских заключенных в бакинских тюрьмах, установив срок до 4 ноября.
Сирануш Саакян, представитель интересов армянских заключенных в Европейском суде, сообщила радиостанции «Свобода», что еще в июле азербайджанская сторона обратилась в суд с ходатайством о снятии с себя обязательства по представлению доклада. Однако после возражений правительства Армении и представителей заключенных в ЕСПЧ суд в конечном итоге отклонил ходатайство Азербайджана и обязал Баку предоставить информацию об армянских заключенных.
Армянские заключенные в бакинских тюрьмах находятся в полной изоляции уже около трех месяцев; ни одна независимая международная организация их не посещала. Информация об их содержании под стражей, состоянии здоровья или психологическом состоянии отсутствует.
Представители Международного Комитета Красного Креста последний раз посещали армянских заключенных в июне. Эта международная организация по требованию властей Азербайджана окончательно приостановила свою деятельность в стране.