Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության գործով պաշտպանը հակասություն է տեսնում ՔԿ նախագահի հայտարարության և դատարանի որոշման միջև
Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի և ոստիկան Կարեն Աբրահամյանի սպանության մեջ մեղադրվող Նարեկ Օհանյանի պաշտպան Վահան Հովհաննիսյանը գրել է.
«Մերձավանի սպանության դեպքերով ՀՀ ՔԿ նախագահը երկու օր առաջ հայտարարել է, որ Նարեկ Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է իրականացվում առերևույթ հանցանքին օժանդակելու համար։
Կրկնում եմ՝ օժանդակելու համար, այլ ոչ հանցանք անմիջականորեն կատարելու։
Ողբերգական դեպքից անցել է ութ օր և ի հեճուկս ՔԿ նախագահի հայտարարության, Նարեկ Օհանյանին առ այս պահը մեղադրանք է ներկայացված ոչ թե առերևույթ հանցանքին օժանդակելու, այլ հանցանքն անմիջականորեն կատարելու համար։
Ավելին՝ դատարանը առկա է համարել Նարեկ Օհանյանի կողմից սպանությունները անմիջականորեն կատարելու հիմնավոր կասկածը և կալանքի միջնորդությունը բավարարել նաև այդ հիմքով։
Այսպիսով, ըստ ՔԿ նախագահի հայտարարության՝ Նարեկ Օհանյանը միայն օժանդակող է, սակայն այս պահին նա կալանքի մեջ է գտնվում որպես հանցանքն անմիջականորեն կատարող։ Ինչպե՞ս, չգիտեմ»։

Защита видит противоречие между заявлением главы Следственного комитета и решением суда по делу об убийстве Валоди Григоряна
Адвокат Ваган Ованнисян, представляющий интересы Нарека Оганяна, обвиняемого в убийстве главы общины Паракар Валодии Григоряна и полицейского Карена Абраамяна, заявил о противоречии между позицией Следственного комитета и решением суда.
«Два дня назад председатель Следственного комитета Армении заявил, что в отношении Нарека Оганяна осуществляется публичное уголовное преследование за пособничество в предполагаемом преступлении.
Повторяю — речь шла о пособничестве, а не о непосредственном совершении преступления», — отметил Ованнисян.
По его словам, с момента трагедии прошло уже восемь дней, однако, несмотря на заявление главы СК, в настоящий момент Нареку Оганяну предъявлено обвинение не в пособничестве, а в непосредственном совершении убийств.
«Более того, суд счёл обоснованным подозрение в том, что именно Нарек Оганян непосредственно совершил убийства, и удовлетворил ходатайство об аресте именно на этом основании», — добавил адвокат.
В заключение он отметил:
«Таким образом, по заявлению председателя СК Нарек Оганян проходит как пособник, а фактически — содержится под арестом как непосредственный исполнитель преступления. Как так получилось — не знаю».