Ադրբեջանը հերքում է բռնի անհետացած գերիների գոյությունը. չենք բացառում, որ Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն հանդիպել է հայ գերիների հետ. Սահակյան (Տեսանյութ)
01/10/2025 13:32
Միջազգային համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանի խոսքով՝ Ադրբեջանում պաշտոնապես հաստատված է 23 հայ գերիի գոյությունը, սակայն իրական թիվը կարող է լինել զգալիորեն ավելի։
Ըստ նրա, եղել են այնպիսի զարգացումներ, որոնք բացահայտում են պատերազմական հանցագործություն, մասնավորապես, գերիների սպանություններ։
«Ընդ որում, այնպիսի դրվագներով, երբ արդեն գնդակահարված գերու մարմինը հանձնվել է հայկական կողմին և այստեղ կա համադրված ապացույցներ մի կողմից Ադրբեջանում գերի ընկած լինելու վերաբերյալ, մյուս կողմից մարմինը գտնվում է հայկական կողմի տիրապետության ներքո։ Երկրորդ՝ գերիները բռնի անհետացել են։
Գերեվարմանը հաջորդող ժամանակահատվածում տեղի են ունեցել որոշակի զարգացումներ, որոնցով պայմանավորված կորցրել ենք տեղեկատվությունը  այս անձանց  վերաբերյալ։ Ադրբեջանական կողմը ժխտողական մոտեցում ունի, հերքում է իր կապը բռնի անհետացած գերիների հետ, հրաժարվում է տրամադրել տեղեկատվություն։
Նման անորոշության պայմաններում, չկա որևէ անկախ միջազգային կազմակերություն, որը որոնողական աշխատանքների արդյունքում կարողանա հայտնաբերել փնտրվող անհետացած գերիներին, ստուգել նրանց ողջ լինելը և մեզ տեղեկատվություններ տալ նրանց ողջ լինելու վերբերյալ»,- ասաց Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանում պահվող 23 գերիներից 8-ը Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ են, 5-ը գերեվարվել են դեռևս 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ։
Սահակյանը նշեց նաև, որ Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն այցելել է Ադրբեջան․ «Չենք բացառում, որ այցելության ընթացքում որոշ հայերի հետ տեսակցություն տեղի ունեցած լինի։ Մանրամասներ կներկայացնենք ավելի ուշ»։

Азербайджан отрицает факт насильственного исчезновения пленных: не исключено, что Европейский комитет по предотвращению пыток встретился с армянскими пленными — Сирануш Саакян (ВИДЕО)
01/10/2025 14:29
Руководитель Центра международного и сравнительного права Сирануш Саакян заявила, что Азербайджан официально признаёт наличие 23 армянских военнопленных, однако, по её словам, реальное число может быть значительно выше.
По словам Саакян, зафиксированы случаи, которые могут свидетельствовать о совершении военных преступлений, в частности — об убийствах пленных.
«Были инциденты, когда уже расстрелянные пленные были переданы армянской стороне, и имеются подтверждающие доказательства того, что эти лица находились в плену в Азербайджане, а затем их тела были возвращены.
Кроме того, часть пленных считается насильственно исчезнувшими. После их попадания в плен происходили определённые события, вследствие которых мы потеряли информацию об их судьбе. Азербайджанская сторона придерживается отрицающей позиции, не признаёт свою причастность к их удержанию и отказывается предоставлять информацию».
Саакян подчеркнула, что в условиях подобной неопределённости ни одна независимая международная организация не имеет возможности в ходе поисковых работ установить местонахождение этих лиц, проверить, живы ли они, и предоставить соответствующую информацию.
По её словам, из 23 официально признанных пленных восемь являются представителями военно-политического руководства Арцаха, а пятеро — были захвачены ещё во время войны 2020 года.
Саакян также сообщила, что Европейский комитет по предотвращению пыток посетил Азербайджан:
«Мы не исключаем, что во время этого визита могли состояться встречи с некоторыми армянскими пленными. Подробности об этом мы представим позже», — добавила она.