Ստեփանակերտի բենզինի պահեստում պայթյունի ժամանակ անհետ կորած Արման Ավագյանի հայրը որդուն գտնելու հույսը չի կորցնում․ աջակցության է սպասում
01/10/2025 21:51
Ստեփանակերտի բենզինի պահեստում պայթյունի հետևանքով անհետ կորած Արման Ավագյանի հայրն Aysor.am-ի հետ զրույցում  ասում է՝  մինչ օրս ոչ մի կառույց պայթյունից հետո անհետ կորածների հարցով լուրջ քայլեր չի ձեռնարկել։
«44-օրյա պատերազմին հարազատ գյուղը կորցնելուց հետո երեք տարի ապրել ենք Ստեփանակերտում։ Բենզինի պահեստի պայթյունի օրը որդիս իմ կողքին է եղել, ես չեմ հիշում՝ ինչպես եմ այդտեղից դուրս եկել, պայթյունից ոտքս է այրվել, հիմա սպիներ են մնացել»,- պատմում է նա։
Ավագ Ավագյանը հիշում է՝ փրկարարներն իրենց թույլ չեն տվել մոտենալ վիրավորներին, որդու մարմինը պայթյունի վայրում չի գտնվել, ԴՆԹ նույնականացում մինչև այս պահը չկա։ Լսել է խոսակցություններ, որ պայթյունի օրը ադրբեջանցիները շտապօգնության մեքենաներով վիրավորների են տարել։ Ավագ Ավագյանը ենթադրություն ունի, որ նրանք, ովքեր չեն նույնականացվել, չի բացառվում, որ գերեվարվել են։
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշում է՝ դեպքի մանրամասները բացահայտելու, տարբեր վարկածներ քննարկելու անելիքը ՀՀ Քննչական կոմիտեինն է, վարույթ հարուցելուց հետո, որպես այդպիսին, քննչական գործողություններ չեն իրականացվել, կարծես՝ ինչ-որ դարակում դրված է այդ գործը, որևէ առաջընթաց չկա։
«Դիմել եմ Գլխավոր դատախազությանը և Քննչական կոմիտեին՝ խնդրելով զարգացումների մասին տեղեկություն տրամադրել, բայց դիմումները մնացել են անարձագանք»,- ասում է նա։
Անհետ կորածների հարազատների կողմից նամակներ են հասցեագրվել ԱԱԾ-ին, տարբեր գերատեսչությունների՝ խնդրանքով, որ բանակցեն Ադրբեջանի հետ, որպեսզի տեղում վերսկսվեն որոնողական աշխատանքները։
Գեղամ Ստեփանյանը հիշեցնում է՝ 2024 թվականի առաջին ամիսներին խոսակցություն կար, որ հնարավոր է՝ թույլ տան Արցախի ԱԻՆ աշխատակիցներին տեղում իրականացնել նոր որոնողական աշխատանքներ, բայց ադրբեջանական կողմն անընդհատ հետաձգում էր՝ այնքան, մինչև որ պարզ դարձավ՝ նպատակ չունեն թույլ տալու։
Արցախի ՄԻՊ-ն ընդգծում է՝ այդուհետ թեման երկկողմ քննարկումների առարկա չի դարձել, միջազգային կազմակերպություններին, դեսպանատներին ուղղված նամակները, որ միջնորդեն որոնողական աշխատանքների իրականացում կազմակերպել, մնացել են անարձագանք։

Отец Армана Авагяна, пропавшего во время взрыва на складе бензина в Степанакерте, не теряет надежды найти сына и ждёт поддержки
01/10/2025 22:02
Отец Армана Авагяна, пропавшего без вести в результате взрыва на складе бензина в Степанакерте, в беседе с Aysor.am заявил, что до сегодняшнего дня ни одна структура не предприняла серьёзных шагов по выяснению судьбы пропавших после взрыва.
«После того как в ходе 44-дневной войны мы потеряли родное село, три года жили в Степанакерте. В день взрыва на складе бензина мой сын находился рядом со мной. Я не помню, как выбрался оттуда. В результате взрыва я получил ожог ноги, до сих пор остались шрамы», — рассказал он.
Аваг Авагян вспоминает, что спасатели не позволяли им приближаться к раненым. Тело его сына на месте взрыва обнаружено не было, ДНК-идентификация до сих пор не проведена. Он также слышал разговоры о том, что в день взрыва азербайджанская сторона вывозила раненых на машинах скорой помощи. По его предположению, не исключено, что лица, чья личность не была установлена, могли быть взяты в плен.
Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян в беседе с Aysor.am отметил, что установление всех обстоятельств произошедшего и рассмотрение различных версий входит в компетенцию Следственного комитета Республики Армения. Однако после возбуждения производства, по сути, никаких следственных действий не проводилось: дело словно «отложено в ящик», прогресса нет.
«Я обращался в Генеральную прокуратуру и Следственный комитет с просьбой предоставить информацию о развитии событий, однако мои обращения остались без ответа», — подчеркнул он.
Родственники пропавших без вести направляли письма в Службу национальной безопасности и в различные ведомства с просьбой провести переговоры с Азербайджаном для возобновления поисковых работ на месте.
Гегам Степанян напомнил, что в первые месяцы 2024 года обсуждалась возможность разрешить сотрудникам МЧС Арцаха провести новые поисковые работы на месте, однако азербайджанская сторона постоянно откладывала решение до тех пор, пока не стало ясно, что такого разрешения они давать не намерены.
Омбудсмен Арцаха подчёркивает, что после этого вопрос перестал быть предметом двусторонних обсуждений, а письма, направленные в международные организации и посольства с просьбой о посредничестве в организации поисковых работ, остались без ответа.