Տագնապային տրամադրություններ տարածելու փորձերով մի՛ մոլորեցրեք ժողովրդին. Անահիտ Ավանեսյանի խոսնակը՝ Ագնեսա Խամոյանին
01/10/2025 15:53
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանն այսօր ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է, թե միայն 2024 թվականին 50 հազար քաղաքացու մոտ արձանագրվել է քաղցկեղ հիվանդություն։
Առողջապահության նախարարության մամուլի քարտուղար Մարիամ Ծատրյանը պարզաբանում է տարածել՝ պատգամավորին կոչ անելով չմոլորեցնել հանրությանը։
«Ինչպե՞ս կարելի է վիճակագրության հանդեպ լինել այսչափ անզգույշ, երբ հատկապես այն վերաբերում է մարդուն, մարդկային կյանքին:
Տիկին Խամոյանն ԱԺ բարձր ամբիոնից քիչ առաջ հայտարարում է, թե «...Միայն 2024 թվականին 50 հազար քաղաքացու մոտ արձանագրվել է քաղցկեղ հիվանդությունը»: Այնինչ, ինչպես ի պատասխան նրա գրավոր հարցմանն ենք ներկայացրել, հիմա ևս վերահաստատում եմ.
2024 թվականի դրությամբ ՀՀ-ում հաշվառված Է քաղցկեղ ունեցող 50 հազ. քաղաքացի, որոնցից առաջնակի հիվանդներն են 7000-ը: Հասկանում եք չէ՞ 50 հազարի և 7 հազարի տարբերությունը: Հասկանու՞մ եք չէ՞ հաշվառվածի և կոնկրետ տարում արձանագրվածի տարբերությունը:
Մի՛ մոլորեցրեք ժողովրդին` տագնապային տրամարդրություններ տարածելու փորձերով:
Խնդրում եմ լրատվամիջոցների մեր գործընկերներին զգոն լինել հնչեցված թվերի իսկության նկատմամբ»,- նշել է ԱՆ խոսնակը։

«Не вводите народ в заблуждение паническими заявлениями»: пресс-секретарь Ананиит Аванесян — Агнесе Хамоян
01/10/2025 16:53
Мариам Цатурян, пресс-секретарь министра здравоохранения Армении выступила с разъяснением в ответ на заявление депутата от фракции «Армения» Агнесы Хамоян, сделанное сегодня с трибуны парламента. Последняя утверждала, что «только в 2024 году у 50 тысяч граждан была зафиксирована онкологическая болезнь».
«Как можно быть настолько небрежным в вопросах статистики, особенно когда речь идёт о здоровье и жизни человека?», — говорится в заявлении пресс-секретаря.
Цатурян напомнила, что данные, предоставленные ранее в ответ на официальный запрос депутата, остаются в силе:
«На 2024 год в Армении зарегистрировано 50 тысяч граждан, страдающих онкологическими заболеваниями, однако число первично выявленных случаев за 2024 год составляет 7 тысяч. Надеюсь, вы понимаете разницу между общим числом зарегистрированных пациентов и количеством новых случаев за конкретный год».
В завершение она призвала:
«Не вводите общественность в заблуждение, распространяя тревожные и неточные данные.
Также призываю наших коллег из СМИ быть особенно внимательными к достоверности публикуемых цифр».