Կաթնամթերքը թանկացել է, պատճառը պարտադիր դրոշմավորումն է. Հովսեփ Կուբաթյան
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցության անդամ Հովսեփ Կուբաթյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, որ կաթնամթերքն այսօր թանկացել է։
«Պատճառը պարտադիր դրոշմավորումն է, Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ստեղծած մենաշնորհը 44-օրյա պատերազմից 3 օր անց և խուճուճ սխեմաներով ընտրված ընկերությունը։
Օրինակ՝ առավոտյան արդեն իսկ «Մարիաննա» կաթնաշոռը 560 դրամից դարձել է 600 դրամ, թթվասերը՝ 660 դրամից 700 դրամ և այսպես շարունակ։
Ուշագրավ է սակայն, որ QR կոդերը ստանալու և տպագրելու համար տնտեսվարողները վճարում են 4.2 դրամ ստանալու և 2.2 դրամ տպագրելու համար։ Այսինքն՝ 1 միավոր ապրանքի վրա QR կոդ փակցնելու համար տնտեսվարողը վճարում է 6.4 դրամ, սակայն թանկացումն շատ ավելի զգալի է։
Ուշագրավ է նաև, որ QR կոդ ստանալու համար տնտեսվարողները վճարում են մասնավոր ընկերությանը, որը հռչակվել է ազգային օպերատոր և օրենքով մոնոպոլիստ է։
Շատ ավելի ուշագրավ է, թե ոնց է ընտրվել ազգային օպերատորը և ովքեր են այս գերշահավետ մենաշնորհ բիզնեսի սեփականատերերը»։

Оппозиционный член Совета старейшин Еревана: цены на молочные продукты выросли
Цены на молочные продукты сегодня выросли. Об этом написал на своей странице в «Facebook» член фракции партии «Национальный прогресс» в Совете старейшин Еревана Овсеп Кубатян.
«Причина – обязательная маркировка, монополия, созданная Правительством Никола Пашиняна через 3 дня после 44-дневной войны, и компания, отобранная посредством запутанных схем.
Например, сегодня утром творог «Марианна» подорожал с 560 до 600 драмов, сметана – с 660 до 700 драмов и так далее.
Однако примечательно то, что за получение и печать QR-кодов представители хозсубъектов платят 4,2 драма за получение и 2,2 драма за печать. То есть за размещение QR-кода на одной единице товара предприятие платит 6,4 драма, но подорожание гораздо существеннее.
Примечательно и то, что за получение QR-кода представители хозсубъектов платят частной компании, которая объявлена национальным оператором и по закону является монополистом. Но гораздо более примечательно следующее: как был отобран   национальный оператор и кто является владельцем этого высокоприбыльного монопольного бизнеса?»,- отметил Кубатян.