Փաշինյանը փաստացի ընդունում է, որ Ադրբեջանը TRIPP-ը շարունակելու է կոչել «Զանգեզուրի միջանցք» ու միջազգային հարթակներում չի ստանալու որևէ հակազդեցություն. քաղաքագետ
02/10/2025 10:03
«TRIPP-ը ձև է, «միջանցքը»՝ սպառնալիք. խնդիրը ոչ թե անվան շուրջ է, այլ Հայաստանի ինքնիշխանության ու Սյունիքի անվտանգության»,- նշել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նա մեջբերում է արել նախօրեին ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից.
«Համաձայնեցված անունը՝ TRIPP ուղին է, Ադրբեջանում ինչ ուզում են՝ թող ասեն։ Սրանից հետո ինչքան ասեն «Զանգեզուրի միջանցք», իմացեք, սա Հայաստանի մասին չէ»։
«Բայց իրականությունը բոլորովին այլ է․
● Փաշինյանը փաստացի ընդունում է, որ Ադրբեջանը TRIPP-ը շարունակելու է կոչել «Զանգեզուրի միջանցք» ու միջազգային հարթակներում չի ստանալու որևէ հակազդեցություն։ Սա նշանակում է՝ Հայաստանի պետական նարատիվը հերթական անգամ զիջվում է Բաքվին։
● Հակասություններն իրականում անվան շուրջ չեն․ խոսքը Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության մասին է։ Ով է վերահսկելու ճանապարհը, ինչ կարգավիճակով է այն գործելու. հենց այստեղ է թաքնված վտանգը։
● Հայ-ադրբեջանական ուժային անհավասարության պայմաններում սա բերելու է երկու սցենարի․
ա) Փաշինյանը նորից գնալու է միակողմանի և վտանգավոր զիջումների,
բ) տարբեր ընկալումները անխուսափելիորեն հանգեցնելու են ռազմական էսկալացիայի։
Այս ամենը նման է déjà vu-ի․ Փաշինյանը նույն սխալն արեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի հարցում։ Նրա կամայական մեկնաբանություններն ըմբռնում չգտան Մոսկվայում, Բաքվում, այլ մայրաքաղաքներում: Փաշինյանի քաղաքականությունն ու առաջացած փակուղին, ի վերջո, հանգեցրեցին Արցախի կործանմանը:
Այսօր նույն մոդելը կրկնվում է Սյունիքում։ Փաշինյանի պատրանքները նախապատրաստում են ազգային աղետի հաջորդ փուլը։
Կրկնում եմ՝ սա «անվան խնդիր» չէ, սա պետականության գոյաբանական խնդիրն է։
Եթե Հայաստանը շարունակի ապավինել պատրանքների վրա կառուցված քաղաքականությանը, վաղը մենք կանգնելու ենք Սյունիքի կորստի իրական վտանգի առաջ»,- գրել է Սուրենյանցը։

Пашинян фактически признаёт: Азербайджан будет дальше называть TRIPP «Зангезурским коридором», и на международных площадках не последует никакой реакции — политолог
«TRIPP — форма, а "коридор" — угроза: проблема не в названии, а в суверенитете Армении и безопасности Сюника», — отметил политолог Сурен Суренянц.
Он приводит цитату из недавнего выступления Никола Пашиняна в парламенте:
«Согласованное название — TRIPP - это путь, пусть в Азербайджане называют, как хотят. Сколько бы они ни говорили "Зангезурский коридор", знайте: это не про Армению».
Но реальность совершенно иная:
● Пашинян фактически признаёт, что Азербайджан продолжит называть TRIPP «Зангезурским коридором» и на международных площадках не встретит никакого противодействия. Это означает, что государственный нарратив Армении в очередной раз уступается Баку.
● Разногласия на самом деле не в названии; речь идёт о суверенитете Армении и её территориальной целостности. Кто будет контролировать дорогу и в каком статусе она будет функционировать — вот где скрыта опасность.
● В условиях неравенства сил между Арменией и Азербайджаном это приведёт к двум сценариям:
а) Пашинян вновь пойдёт на односторонние и опасные уступки;
б) разные трактовки неизбежно приведут к военной эскалации.
Всё это похоже на déjà vu: Пашинян допустил ту же ошибку в вопросе пункта 9 заявления от 9 ноября 2020 года. Его произвольные комментарии не были поняты в Москве, Баку и других столицах. Политика Пашиняна и возникший вследствие неё тупик в конечном итоге привели к разрушению Арцаха.
Сегодня та же модель повторяется в Сюнике. Иллюзии Пашиняна готовят следующий этап национальной катастрофы.
Повторяю: это не «проблема названия», это экзистенциальная проблема государственности.
Если Армения продолжит опираться на политику, построенную на иллюзиях, завтра мы столкнёмся с реальной угрозой потери Сюника, — написал Сурен Суренянц.