ՔՊ-ն Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ու այլ շրջանակներին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը բորբոքող խոսույթներից. հայտարարության նախագիծ
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացված «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագծով կոչ է անում Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրային, քաղաքական, փորձագիտական, գիտական, մշակութային շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը խորհրդանշող կամ այն վերաձևակերպելուն կամ բորբոքելուն ուղղված խոսույթներից:
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հռչակագիրը, ըստ էության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված է խաղաղություն: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը գտնում է, որ ԱԺ-ն պետք է պաշտոնապես արձանագրի այս փաստը և հայտարարության ընդունմամբ աջակցի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը և կոչ անի բոլոր շահագրգիռ կողմերին ամրապնդելու և զարգացնելու հաստատված խաղաղությունը»,- հայտարարեց ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
Հայտարարության տեքստում, մասնավորապես, ասվում է, որ ՀՀ ԱԺ-ն աջակցություն է հայտնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի համատեղ հռչակագրին:
«ԱԺ-ն կարևորում է ձեռք բերված համաձայնությունն առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների բացումը տեղի կունենա պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման հիման վրա՝ տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով: Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև ՀՀ տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցություն, ՀՀ–ի համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով»,-ասված է հայտարարությունում:
ԱԺ-ն առանցքային է համարում, որ Հայաստանն աշխատելու է ԱՄՆ–ի և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում TRIPP հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով:
Հայտարարությամբ ԱԺ-ն նաև շնորհակալություն է հայտնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում իր անուրանալի ներդրման համար:
ԱԺ-ն վերահաստատում է, որ մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար ստեղծվել են բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ:
Խորհրդարանն ընդգծում է նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը նոր հնարավորություններ է բացում տնտեսական բարգավաճման և առաջընթացի համար, որ խաղաղության ինստիտուցիոնալ կայացումը բխում է ՀՀ կենսական շահերից և, որ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ:
«Ազգային ժողովը կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության հանրային, քաղաքական, փորձագիտական, գիտական, մշակութային շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը խորհրդանշող և/կամ այն վերաձևակերպելուն կամ բորբոքելուն ուղղված խոսույթներից և գործողություններից՝ հաստատված խաղաղության հարատևությունն ու հուսալիությունը հանուն Հարավային Կովկասի բարգավաճման երաշխավորելու համար»,–ասված է հայտարարությունում:
Այսպիսով՝ ՔՊ-ն 64 կողմ ձայնով ընդունեց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման» վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը:

«Фракция «Гражданский договор» призывает политические и другие круги Армении и Азербайджана воздерживаться от высказываний, разжигающих конфликт» — проект заявления
02/10/2025 15:44
Фракция «Гражданский договор» Национального собрания представила проект заявления парламента «О закреплении мира между Арменией и Азербайджаном», в котором призывает общественные, политические, экспертные, научные и культурные круги Армении и Азербайджана воздерживаться от высказываний, символизирующих конфликт, либо направленных на его переосмысление или обострение.
«8 августа в Вашингтоне было парафировано мирное соглашения между Арменией и Азербайджаном. Фактически между странами установлен мир. Фракция «Гражданский договор» считает, что Национальное собрание должно официально зафиксировать этот факт и, принятием заявления, поддержать установленный мир, призвав все заинтересованные стороны укреплять и развивать его», — заявил руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян.
В тексте заявления, в частности, указывается, что Национальное собрание Республики Армения выражает поддержку совместной декларации премьер-министра Армении и президента Азербайджана, достигнутой в ходе трехсторонней встречи 8 августа 2025 года в Вашингтоне при участии президента США Дональда Трампа, премьер-министра Армении Никол Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Парламент подчеркивает важность достигнутого соглашения о том, что открытие коммуникаций между Арменией и Азербайджаном будет осуществляться на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и законных полномочий государств, с целью укрепления мира, стабильности и процветания в регионе и соседних странах. Эти меры будут включать беспрепятственное сообщение между основной территорией Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Армении, с взаимными преимуществами для международных и внутренних коммуникаций Армении», — говорится в заявлении.
Национальное Собрание считает ключевым, что Армения будет работать с США и взаимно согласованными третьими сторонами с целью определения рамок реализации программы TRIPP на территории Республики Армения.
В заявлении парламент также выражает благодарность президенту США Дональду Трампу за его неоценимый вклад в установление мира между Арменией и Азербайджаном. Национальное собрание подтверждает, что после конфликта, принесшего человечеству невыносимые страдания, созданы условия для начала дружественных отношений между народами Армении и Азербайджана.
Парламент подчеркивает, что установление мира между Арменией и Азербайджаном открывает новые возможности для экономического процветания и прогресса, что институциональное закрепление мира отвечает жизненно важным интересам Армении, и необходимо приложить усилия для дальнейшего укрепления достигнутого мира.
«Национальное собрание призывает общественные, политические, экспертные, научные и культурные круги Армении и Азербайджана воздерживаться от высказываний и действий, символизирующих конфликт или направленных на его переосмысление или обострение, с целью гарантировать долговечность и надежность установленного мира ради процветания Южного Кавказа», — говорится в заявлении.
Таким образом, фракция «Гражданский договор» приняла проект заявления о «Закреплении мира между Арменией и Азербайджаном» 64 голосами «за». Две оппозиционные фракции не явились на заседание.