Կառավարության կողմից 2026-ի համար ներկայացված պետական բյուջեի նախագիծը շարունակում է մտահոգություններ առաջացնել. Անանյան
02/10/2025 15:09
ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը գրել է.
«ՀՀ կառավարության կողմից 2026 թվականի համար ներկայացված պետական բյուջեի նախագիծը շարունակում է մտահոգություններ առաջացնել։
Պաշտպանության ոլորտում այս տարվա և հաջորդ տարվա համադրելի թվերը, ավելի քան, մտահոգիչ են։ Մասնավորապես, եթե 2025-ի համար պաշտպանության նախարարությանը հատկացվող ֆինանսավորումը 664.6 մլրդ դրամ է, ապա 2026-ին այդ թիվը նվազել է մինչև 563.1 մլրդ դրամ։ Նվազումը կազմում է ավելի քան 101.5 մլրդ դրամ։
Ի՞նչ է փոխվել․
1․ Ռազմական ուսուցում և վերապատրաստում․ 2025թ․ -ին՝ 1.07 մլրդ դրամ, իսկ 2026թ․-ին՝ 387 մլն դրամ, կամ նվազումը կազմում է շուրջ 700 մլն դրամ։ Այս հոդվածով կտրուկ կրճատվել են արտասահմանյան ուսումնական ծրագրերն ու վերապատրաստումները։
2․ Պաշտպանության ապահովում (մարտական պատրաստականություն)․ 2025թ․-ին՝ 660.9 մլրդ դրամ, իսկ 2026թ․-ին՝ 560.1 մլրդ դրամ, կամ նվազումը կազմում է շուրջ 100.8 մլրդ դրամ։ Գլխավոր պատճառը՝ «ՀՀ ԶՈւ ռազմավարական ծավալումն ապահովող մարտական պատրաստականության պահպանում» ծրագրի շրջանակներում «ՀՀ պաշտպանության նախարարության կապիտալ կարիքների բավարարում» միջոցառումը (116.2 մլրդ դրամ) ամբողջությամբ դուրս է հանվել։
3․ Միջազգային ռազմական համագործակցությունը՝ գրեթե անփոփոխ՝ մոտ 942 մլն դրամ, Ռազմաբժշկական ծառայություններ՝ փոքր նվազում՝ մոտ 16 մլն դրամ և և Հումանիտար ականազերծումը՝ փոքր նվազում՝ մոտ 15 մլն դրամ։
Փաստորեն ՀՀ պաշտպանության նախարարության բյուջեի կրճատման հիմնական պատճառները ՀՀ պաշտպանության ապահովման (մարտական պատրաստականության) շրջանակներում կապիտալ կարիքներ բավարարմանն ուղղվող միջոցների կրճատումն է (116 մլրդ դրամ) և ռազմական ուսուցման ծախսերի կտրուկ կրճատումը (700 մլն դրամ)։
Տարակուսանք է առաջացնում այն, որ այսօր, երբ գրեթե բոլոր պետությունները, այդ թվում մեր ոչ բարեկամ հարևանները, անընդհատ մեծացնում են իրենց ռազմական ծախսերը, Հայաստանը գնում է հակառակ ուղղությամբ։
Ի՞նչ նպատակով ենք մենք կրճատում պաշտպանական ծախսերը։ Ի՞նչ անվտանգության մոդելի ենք ձգտում։ Եվ ամենակարևորը՝ այսպիսի քաղաքականության պայմաններում հնարավո՞ր է խոսել բանակի արդիականացման և իրական ռազմական պատրաստվածության մասին»։

Проект государственного бюджета на 2026 год, представленный Правительством, продолжает вызывать обеспокоенность — Ананян
02/10/2025 15:28
Бывший председатель Комитета госулдарственных доходов Давид Ананян написал:
«Проект государственного бюджета Армении на 2026 год, представленный Правительством РА, продолжает вызывать обеспокоенность.
Сравнение показателей финансирования оборонного сектора на текущий и следующий год вызывает серьёзные опасения. В частности, если финансирование Министерства обороны на 2025 год составляет 664,6 млрд драмов, то на 2026 год эта сумма снизилась до 563,1 млрд драмов. Сокращение превышает 101,5 млрд драмов.
Что изменилось:
Военная подготовка и переподготовка: в 2025 году – 1,07 млрд драмов, в 2026 году – 387 млн драмов, то есть снижение около 700 млн драмов. В этой статье бюджета резко сокращены иностранные учебные программы и курсы переподготовки.
Обеспечение обороны (боевая готовность): в 2025 году – 660,9 млрд драмов, в 2026 году – 560,1 млрд драмов, снижение составляет около 100,8 млрд драмов. Основная причина – исключение из бюджета мероприятия «Удовлетворение военных потребностей Министерства обороны РА» (116,2 млрд драмов) в рамках программы «Поддержание боеготовности, обеспечивающей стратегическое развертывание ВС РА».
Международное военное сотрудничество – почти без изменений, около 942 млн драмов;
Военно-медицинская служба – небольшое снижение, около 16 млн драмов;
Гуманитарная разминирование – незначительное снижение, около 15 млн драмов.
Таким образом, основные причины сокращения бюджета Министерства обороны – это уменьшение средств, направленных на капитальные потребности в рамках обеспечения боеготовности (116 млрд драмов), и резкое сокращение расходов на военное обучение (700 млн драмов).
Вызывает сомнения тот факт, что в то время, когда почти все государства, включая наших недружественных соседей, постоянно увеличивают военные расходы, Армения идёт противоположным путём.
С какой целью мы сокращаем оборонные расходы? Какую модель безопасности мы стремимся построить? И самое главное – возможно ли в таких условиях говорить о модернизации армии и реальной боевой готовности?»