44-օրյայի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը կքննարկվի փակ լսումների ընթացքում. Ալեն Սիմոնյան
02/10/2025 13:55
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը կքննարկվի ոչ թե լիագումար նիստում, այլ փակ լսումների ընթացքում, 1Lurer.am-ին հայտնել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Տեղի կունենան փակ լսումներ, և փաստաթուղթը կներկայացվի հենց այդ ձևաչափով. քիչ առաջ ենք խորհրդում քննարկել և նման որոշում ընդունել», - ասել է Սիմոնյանը։
Նախօրեին լրագրողները ճեպազրույցի ընթացքում հարց էին ուղղել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված 44-օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը լիագումար նիստերի օրակարգ ներառել-չներառելու մասին:
Սիմոնյանը հայտնել էր՝ ինքը Անդրանիկ Քոչարյանին ասել է, որ պետք է ինչ-որ լուծում գտնվի, և իրավական առումով ինչ խնդիրներ գոյություն ունեն:
Նա անդրադարձել էր մամուլում տեղ գտած տեղեկություններին, թե ինչ-որ միտում կա՝ զեկույցը չհրապարակելու, նշել՝ խոսքը ոչ թե հրապարակել-չհրապարակելու մասին է, այլ հրապարակելու ձևի:

«Доклад комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны будет обсуждён на закрытых слушаниях» — Ален Симонян
02/10/2025 15:12
Доклад комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны будет обсуждён не на пленарном заседании, а на закрытых слушаниях, сообщил председатель Национального Собрания Ален Симонян порталу 1Lurer.am.
«Будут проведены закрытые слушания, и документ будет представлен именно в этом формате. Мы только что обсудили этот вопрос в совете парламента и приняли соответствующее решение», — сказал Симонян.
Ранее журналисты в ходе пресс-брифинга поинтересовались у председателя парламента, будет ли доклад комиссии, созданной для изучения обстоятельств военных действий, начавшихся 27 сентября 2020 года, включён в повестку пленарного заседания.
Симонян сообщил, что он обсудил с Андраником Кочаряном необходимость найти решение и выяснить, какие существуют юридические вопросы.
Он также прокомментировал информацию в СМИ о якобы существующей тенденции не публиковать доклад, отметив, что речь идёт не о публикации или непубликации документа, а о формате его представления.