«Դիմելու ենք ՄԻԵԴ»․ Միքայել Սրբազանի փաստաբան (Տեսանյութ)
«Մեզ համար կանխատատեսելի էր այս պատժաչափը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայ Առաքելական Եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի դատապաշտպան Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով Սրբազանի 2 տարով ազատազրկելու վերաբերյալ Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի հնչեցրած դատավճռին։
Փաստաբանն ընդգծեց՝ «Սա պատվիրված ակտ էր, քաղաքական հետապնդում»։
Արա Զոհրաբյանն ուշադրություն հրավիրեց նաև մեկ այլ հանգամանքի վրա․
«Միքայել Սրբազանին մեղադրում էին Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարաք կատարելու համար։ Դատավճիռը կարդալիս դատավորը նրան մեղադրեց 442-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքի համար՝ լրիվ ուրիշ հոդված, որը լրիվ ուրիշ բանի մասին է, վերաբերում է պաշտոնատար անձի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելուն, այսինքն, դատարանը ուրիշ հոդվածի մասին խոսեց։ Եթե դա դատավորի հուզված լինելու հետևանքով էր, ապա այդ հուզմունքը մարդու ճակատագրերի վրա է ազդում»։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի դատապաշտպանը հայտարարեց նաև՝ դատարանի վճիռը բողոքարկելու են․
«Միքայել Սրբազանը չի կատարել ո՛չ 422-րդ, ո՛չ 442-րդ հոդվածներով նախատեսված արարքներ։ Միքայել Սրբազանը իշխանություն զավթելու, սահմանադրական կարգը տապալելու կոչեր չի հչեցրել, իր կարծիքն է արտահայտել։ Վերաքննիչ դատարան ենք դիմելու։ Արդեն ստացել ենք Վճռաբեկ դատարանի ոոշումը, որով մեր բողոքը, առաջին կալանքի հետ կապված, վարույթ չի ընդունվել։ Երկրորդ կալանքի մասով միջազգային ատյան եք դիմելու՝ Եվրոպական դատարան։ Արդեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- ընդգծեց Զոհրաբյանը։

«Обратимся в ЕСПЧ»: адвокат архиепископа Микаела (ВИДЕО)
«Для нас такой срок наказания было предсказуемо», — заявил адвокат главы Ширакской епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископа Микаела Аджапахяна, Ара Зограбян в беседе с журналистами, комментируя приговор уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана, согласно которому его подзащитный приговорён к двум годам лишения свободы.
Адвокат подчеркнул: «Это было заказное решение, политическое преследование».
Зограбян также обратил внимание на важную юридическую нестыковку:
«Архиепископу Микаелу предъявили обвинение по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса. Однако, оглашая приговор, судья сослалась на часть 2 статьи 442 — это совершенно другая статья, касающаяся участия должностного лица в незаконной предпринимательской деятельности. То есть суд озвучил совершенно другую статью. Если это произошло из-за волнения судьи — это волнение влияет на судьбы людей».
Адвокат архиепископа также сообщил, что решение суда будет обжаловано:
«Архиепископ Микаел не совершал деяний ни по статье 422, ни по статье 442. Он не призывал к захвату власти или свержению конституционного строя — он лишь выражал своё мнение. Мы подадим апелляцию. Мы уже получили решение Кассационного суда, который отказал в рассмотрении нашей жалобы по первому аресту. По второму делу мы обратимся в международные инстанции — в Европейский суд по правам человека. Мы уже работаем в этом направлении», — подчеркнул Зограбян.