Ջալալ Հարությունյանը դեռ չի ազատազրկվել՝ չնայած դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գարիկ Աբելյանի նախագահությամբ, հունվարի 15-ին մեղավոր էր ճանաչել Ջալալ Հարությունյանին՝ ՀՀ ՔՕ 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ դատապարտելով ազատազրկման՝ 5,5 տարի ժամկետով։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝  դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Ռոբերտ Պապոյանի և Լուսինե Աբգարյանի, հունիսի 18-ի վճռով անփոփոխ է թողել  մեղադրական դատավճիռը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ պաշտպանական կողմը երկու անգամ ներկայացրել է վճռաբեկ բողոք, որոնցից առաջինը հետ էր ուղարկվել ու ժամանակ տրամադրվել սխալները  շտկելու և կրկին բողոք ներկայացնելու համար, ինչից հետո ներկայացված երկրորդ բողոքը վարույթ չի ընդունվել։ Ըստ այդմ, մեղադրական վճիռը սեպտեմբերի 26-ին մտել է օրինական ուժի մեջ։
Ջալալ Հարությունյանը, սակայն, առ այս պահը չի ազատազրկվել, թեև վաղեմության ժամկետները մոտենում են ավարտին։
Վճռաբեկ դատարանից գործը նոր է ուղարկվել առաջին ատյանի դատարան, որտեղից էլ վճիռը պետք է ուղարկվի կատարման։
Հիշեցնենք, որ ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի գործով դրվագներից մեկով՝ 2020թ․ հոկտեմբերի 7-ի հակահարվածի վերաբերյալ, դեռևս նախաքննության ընթացքում քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, իսկ մյուս դրվագով, որը վերաբերում է «Ցորի» զորամասի՝ Դ20 դիվիզիոնի, վրա հոկտեմբերի 12-ին հարձակմանը, ուղարկվել է դատարան։ Ըստ մեղադրանքի՝ նա, զբաղեցնելով ՊԲ հրամանատարի պաշտոնը, կոչումով՝ գեներալ-լեյտենանտ, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ՝ հանրային ծառայող, կոչման և պաշտոնի բերումով հանդիսանալով հրամանատար՝ ծառայողական դիրքով և զինվորական կոչումով, տվյալ իրավահարաբերության շրջանակում ունենալով իր լիազորություններից բխող հրամաններ և կարգադրություններ տալու ու դրանց կատարումն ապահովելու իրավասություն, հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ՝ 2020թ. հոկտեմբերի 12-ին, ծառայության նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով դրանք կատարել է ոչ պատշաճ, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։ Մասնավորապես, ըստ քրեական գործի, Դ20 դիվիզիոնի վրա հակառակորդի հարձակման ժամանակ դիվիզիոնի հրամանատարությունը կապնվում է Ջալալ Հարությունյանի՝ տեղակալ, հրետանու գծով պետ Գենադի Բաղդասարյանին, հայտնում հակառակորդի հարձակման մասին, սակայն Ջալալ Հարությունյանը, ըստ գործի, հայտնել է, թե մոտեցողները յուրայիններ են։ Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը։

Джалал Арутюнян все еще на свободе, хотя приговор вступил в силу
Власти затягивают с процессом лишения свободы бывшего командующего Армией обороны Джалала Арутюняна. Как уже ранее сообщало "ФактИнфо", суд общей юрисдикции Сюникской области признал Джалала Арутюняна виновным по части 3 статьи 550 УК РА и приговорил к 5,5 годам лишения свободы. Апелляционный суд Армении 18 июня постановил оставить без изменений обвинительный приговор в отношении Джалала Арутюняна.
Защита дважды подавала кассационную жалобу. Первую вернули обратно для внесения правок и повторной подачи жалобы. Вторую жалобу суд не принял к производству. Таким образом, обвинительный приговор 26 сентября вступил в законную силу.
Джалал Арутюнян, однако, до сих пор на свободе, хотя срок давности близок к истечению. Дело лишь только было передано из Кассационного суда в суд первой инстанции, откуда приговор должен быть направлен для приведения его в исполнение.
Напомним, уголовное преследование по одному из эпизодов по делу экс-командующего АО Джалала Арутюняна касательно контрнаступления 7 октября 2020 года еще на этапе предварительного следствия было прекращено. По другому же эпизоду, который касается нападения на дивизион Д-20 воинской части "Цор" 12 октября, было направлено в суд.
Согласно обвинению, он, будучи командующим АО, во время объявленного военного положения, 12 октября 2020 года, проявил халатное отношение к службе. Ему вменяют ненадлежащее исполнение служебных обязанностей из-за недобросовестного и халатного отношения к ним, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия.
В частности, согласно материалам уголовного дела, во время нападения противника на дивизион Д-20 командование связывается с заместителем Джалала Арутюняна, начальником артиллерии Геннадием Багдасаряном, докладывает о нападении противника, однако Джалал Арутюнян, согласно материалам дела, сообщает, что приближающиеся - это свои. С Джалала Арутюняна была взята подписка о невыезде.