Շարունակեք լռել, պարոնա՛յք սպաներ և գեներալներ, բայց հիշեք, որ իշխանությունը ոչ մեկիդ չի խնայելու. Տիգրան Աբրահամյան
03/10/2025 09:54
44-օրյա պատերազմի գլխավոր պատասխանատուներն ազատ շրջում ու պաշտոնի կռիվ են անում, իսկ զինվորականները մեկը մյուսի հետևից լուռ ազատազրկվում են, այս մասին գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ իհարկե, կան զինվորականներ, որոնց որոշումներին ու գործողություններին պետք է իրավական գնահատական տրվի և դա կարող է նաև ծանր պատիժների հանգեցնել, սակայն խնդիրն այլ տեղ է:
«Կռվից հետո իշխանությունը ոմանց «փշի-փշի» էր անում, լռության դիմաց կոչումներ ու պաշտոններ տալիս:
Սրանք, այսպես ասած, արխային ընկան, իսկ հետո եղավ այն, ինչ սպասելի էր` հերթով զոհաբերվում են հանուն քաղաքական իշխանության և նրանց պաշտոնավարման շարունակականության:
Ի՞նչ ասեմ, շարունակեք լռել, պարոնա՛յք սպաներ և գեներալներ, բայց հիշեք, որ իշխանությունը ոչ մեկիդ չի խնայելու, որովհետև դուք իրենց համար պարզապես «պահեստային քայլ» եք, ում, ըստ իրավիճակի, կդատեն, կնստացնեն ու կվարկաբեկեն»,- նշել է պատգամավորը։

«Продолжайте молчать, господа офицеры и генералы, но помните — власть никого из вас пощадит» — Тигран Абрамян
03/10/2025 10:24
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян заявил, что главные ответственные за 44‑дневную войну свободно разгуливают и ведут борьбу за должность, тогда как военных молча сажают один за другим.
По его словам, безусловно, есть военные, решения и действия которых требуют правовой оценки и могут повлечь тяжкие наказания, но суть проблемы — в другом.
«После поражения власть льстилա некоторым, в обмен на молчание давала звания и должности.
Эти люди, так сказать, стали козлами отпущения, а затем произошло ожидаемое — их по очереди приносят в жертву ради сохранения политической власти.
Что я могу сказать: продолжайте молчать, господа офицеры и генералы, но знайте — власть никого из вас не пощадит, потому что вы для неё всего лишь "запасной ход", которого по ситуации осудят, посадят и опорочат», — написал депутат.