Հայաստանի պաշտպանական բյուջեի կրճատումը ցուցադրական արկածախնդրության է նման. Սուրեն Սարգսյան
Հայաստանի իշխանությունների կողմից ռազմական բյուջեի կրճատումը, հատկապես, Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի ավելացման ֆոնին, մեղմ ասած, մտահոգիչ է, այս մասին հայտարարել է միջազգայնագետ, Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Սարգսյանը։
Ըստ նրա՝ ակնհայտ է, որ սա արվում է ոչ թե ելնելով անհրաժեշտությունից և ռազմավարական հաշվարկներից, այլ՝ «խաղաղության օրակարգը» հրամցնելու համար ինչպես ներսի, այնպես էլ դրսի լսարանի համար։
«Եվ սա տեղի է ունենում գլոբալ և տարածաշրջանային ցնցումների ժամանակաշրջանում, երբ աշխարհը այլ ճանապարհով է գնում։
Օրինակ՝ ԱՄՆ-ն ամբողջապես փոխում է իր ռազմական տրամաբանությունը: «Պաշտպանության դեպարտամենտի» անվանափոխումը «Պատերազմի դեպարտամենտի» զուտ տեխնիկական փոփոխություն չէ. սա ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ն վերանայում է իր մոտեցումը աշխարհում տիրող իրավիճակին՝ գնահատելով ապագայի զարգացումներն ու մարտահրավերները: ԱՄՆ Պատերազմի քարտուղարը օրեր առաջ հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է պատերազմի և առաջ է մղելու «Խաղաղություն ուժի միջոցով» սկզբունքը: Հեգսեթը բառացիորեն նշեց, որ Պատերազմի դեպարտամենտի միակ առաքելությունը պատերազմ վարելն է լինելու:
Իր հերթին, Թրամփը հայտարարեց, որ 2026թ. նախատեսում է ռազմական կարիքների համար տրամադրել 1 տրիլիոն դոլար, ինչը աննախադեպ մեծ բյուջե է:
Այս ամենի ֆոնին Հայաստանի պաշտպանական բյուջեի կրճատումը ցուցադրական արկածախնդրության է նման»,- ընդգծել է Սարգսյանը։

Сокращение оборонного бюджета Армении — демонстративная авантюра — Сурен Саргсян
Сокращение военного бюджета Армении со стороны властей, особенно на фоне увеличения военных расходов Азербайджана, мягко говоря, вызывает обеспокоенность. Об этом заявил политолог, директор Армянского центра американских исследований Сурен Саргсян.
По его словам, очевидно, что это происходит не из необходимости или стратегических расчетов, а с целью навязать «повестку мира» как внутренней, так и внешней аудитории.
«И это происходит в эпоху глобальных и региональных потрясений, когда мир движется по другому пути.
К примеру, США кардинально меняют свою военную логику. Переименование «Департамента обороны» в «Департамент войны» — это не просто техническое изменение, а демонстрация того, что США пересматривают свой подход к мировой ситуации, оценивая будущие вызовы и тенденции развития. Несколько дней назад военный министр США заявил, что страна готовится к войне и будет продвигать принцип «мир посредством силы». Хегсет буквально отметил, что единственной миссией Военного министерства станет ведение военных действий.
В свою очередь, Трамп объявил о планах выделить в 2026 году на военные нужды 1 триллион долларов — беспрецедентно большой бюджет.
На этом фоне сокращение оборонного бюджета Армении выглядит демонстративной авантюрой», — подчеркнул Саргсян.