Լարված իրավիճակ՝ Մերձավանի գերեզմանատանը. գերեզմանատուն էին բերել Վալոդյա Գրիգորյանի և Կարեն Աբրահամյանի սպանությունը խոստովանած Գևորգ Հարությունյանին (տեսանյութ)
06/10/2025 12:03
Իրավապահները մեծաթիվ ոստիկանական զորքով Մերձավանի գերեզմանատուն էին բերել Վալոդյա Գրիգորյանի և Կարեն Աբրահամյանի սպանությունը խոստովանած Գևորգ Հարությունյանին, այս մասին հաղորդում է լրագրող Լիա Սարգսյանը։
«Մոտ մեկ ժամ գաղտնի քննչական գործողություններ իրականացվեցին: Կասկածներ կան, որ Գևորգ Հարությունյանն այստեղ այնպիսի մի բան է թաքցնում, որն առնչութուն ունի սեպտեմբերի 23-ի սպանությունների հետ: Հիմնավոր կասկածներ կան, որ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունը նախապես պլանավորված է եղել, ինչին անմիջական մասնակցություն է ունեցել ՔՊ-ական համայնքապետ Մհեր Ախտոյանը:
Նա դեպքից 10 օր առաջ է լքել Հայաստանը, ըստ տեղեկությունների՝ Ախտոյանին օդանավակայանում ճանապարհել է Գևորգ Հարությունյանը:
Հիշեցնեմ, որ սեպտեմբերի 23-ի կեսգիշերին իր տան բակում սպանվեց Փարաքարի ընդդիմադիր համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը և նրա հետ նույն վայրում գտնվող քրեական ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը: Այս գործով առայժմ կալանավորված են սպանությունը խոստովանած Գևոր Հարությունյանը և Նարեկ Օհանյանը: Վերջինիս մեղադրում են սպանություններին օժանդակելու մեջ»,- նշել է լրագրողը։

Напряжённая ситуация на кладбище в Мердзаване: туда привезли Геворга Арутюняна, признавшегося в убийстве Валоди Григоряна и Карена Абраамяна (видео)
06/10/2025 12:45
Как сообщает журналистка Лия Саргсян, правоохранительные органы в сопровождении большого количества полицейских привезли на кладбище в Мердзаване Геворга Арутюняна, признавшегося в убийстве Валодии Григоряна и Карена Абраамяна.
«Около часа проводились следственные действия в закрытом режиме. Существуют подозрения, что Геворг Арутюнян мог спрятать на этой территории нечто, имеющее отношение к убийствам, совершённым 23 сентября. Есть обоснованные предположения, что убийство Валоди Григоряна было заранее спланировано, и в этом деле принимал непосредственное участие глава общины от партии "Гражданский договор" Мгер Ахтоян.
По имеющейся информации, за 10 дней до инцидента Ахтоян покинул Армению, и, как утверждается, в аэропорту его провожал Геворг Арутюнян.
Напомним, что в полночь 23 сентября во дворе собственного дома был убит оппозиционный глава общины Паракар Валодя Григорян, а также находившийся с ним на месте происшествия сотрудник уголовной полиции Карен Абраамян. По данному делу на данный момент арестованы признавшийся в убийствах Геворг Арутюнян и Нарек Оганян, который обвиняется в соучастии», — отметила журналистка.