Եվրոպայում աճող ավտորիտար և ազգայնական միտումները կարող են դառնալ Փաշինյանի համար «օրինակ». Սուրենյանց
06/10/2025 10:31
«Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հոկտեմբերի 4-ին հայտարարել է, որ ԵՄ դեսպանն անձամբ պատասխանատվություն է կրում Թբիլիսիում տեղի ունեցած անկարգությունների համար․ ըստ նրա՝ եվրոպացի պաշտոնյաները աջակցել են երկրում անկարգություններ հրահրելու փորձերին։
Խոսքը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ Վրաստանի ընդդիմությունը, դժգոհ լինելով ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներից, փորձել էր կազմակերպել զանգվածային բողոքի գործողություններ և փողոցային ճնշում գործադրել իշխանության վրա։
Այդ փորձերը, սակայն, ձախողվել են․ կառավարող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը կարողացել է պահպանել իր դիրքերը, իսկ հեղափոխական սցենարը չի իրականացել։
Նույն օրը Չեխիայում խորհրդարանական ընտրություններում առաջատար դարձավ նախկին վարչապետ, եվրոսկեպտիկ-պոպուլիստ Անդրեյ Բաբիշի ANO կուսակցությունը։
Այս երկու իրադարձությունները միասին վկայում են, որ ԵՄ ներսում և նրա հարևանությամբ հասարակական տրամադրություններն էապես փոխվում են։
Գլոբալիստական գաղափարախոսության դեմ ձևավորվում է նոր ալիք՝ ազգային ինքնիշխանության, ինքնուրույն որոշումների և պահպանողական քաղաքականության օգտին։
Հայաստանի վրա այս գործընթացը կարող է ունենալ երկակի ազդեցություն․
▪️ Մի կողմից, Արևմուտքի գլոբալիստական թևի թուլացումը կնվազեցնի Փաշինյանի իշխանության արտաքին հենարանը՝ զրկելով նրան նեոլիբերալ կենտրոնների անվերապահ քաղաքական աջակցությունից։
▪️ Մյուս կողմից, Եվրոպայում աճող ավտորիտար և ազգայնական միտումները կարող են դառնալ Փաշինյանի համար «օրինակ»՝ ներքին քաղաքական վերահսկողությունը սեղմելու և ընդդիմությանը ճնշելու առումով»։

Суренянц: растущие авторитарные и националистические тенденции в Европе могут стать «примером» для Пашиняна
«4 октября премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что посол ЕС несет личную ответственность за беспорядки в Тбилиси. По его словам, европейские чиновники поддерживали попытки спровоцировать беспорядки в стране.
Речь идет о тех событиях, когда грузинская оппозиция, недовольная результатами выборов в органы местного самоуправления, пыталась организовать массовые акции протеста и оказать уличное давление на власть.
Тем не менее, эти попытки провалились: правящая партия «Грузинская мечта» смогла сохранить позиции, а революционный сценарий не реализовался.
В тот же день в Чехии на парламентских выборах лидирующее положение заняла партия ANO — евроскептика-популиста экс-премьера Андрея Бабиша.
Оба эти события свидетельствуют о серьезных изменениях в общественных настроениях как внутри ЕС, так и в его соседстве.
На смену глобалистской идеологии приходит новая волна — в пользу национального суверенитета, самостоятельных решений и консервативной политики.
Этот процесс может иметь двоякое воздействие на Армению:
▪️ С одной стороны, ослабление глобалистского крыла Запада уменьшит внешнюю опору власти Пашиняна, лишив её безусловной политической поддержки со стороны неолиберальных центров.
▪️ С другой — усиливающиеся авторитарные и националистические тенденции в Европе могут стать для Пашиняна «примером» в стремлении ужесточить внутренний политический контроль и усилить давление на оппозицию».