Մարդ ընդդիմադիր լիներ՝ մի քիչ ղժժար թվերի վրա. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
2025թ. հունվար-սեպտեմբերին հիփոթեքային վարկերի վճարած տոկոսների գծով վերադարձվել է 70.2 մլրդ դրամ եկամտային հարկ։ Այս թիվն ավելի մեծ է, քան 2024 թվականի ամբողջ տարվա ընթացքում վերադարձված 68.7 մլրդ դրամը, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2025թ․ հունվար–սեպտեմբերի ցուցանիշը 2018–ի ամբողջ տարվա ցուցանիշից ավել է 65․5 միլիարդ դրամով, կամ 1399 տոկոսով։
Այս տարի ծրագրից օգտվում է 62 հազար 139 քաղաքացի, ինչը 2018 թվականի 4 հազար 21 շահառուից ավել է 58 հազար 118–ով կամ 1445 տոկոսով։
2025թ. սեպտեմբերի վերջի դրությամբ այս ծրագրի շրջանակներում ձեռքբերված կառուցված/կառուցվող բնակարանների եւ բնակելի տների թիվը 46 հազար 56 է, 43 հազար 517–ով ավելի է 2018թ. հունվարի 1-ի դրությամբ 2 հազար 539 բնակարաններից եւ բնակելի տներից: Այս ցուցանիշի աճը 1714 տոկոս է»,- Facebook-ում գրել է նա, իսկ հրապարակած տեսանյութում ընդգծել՝ «մարդ ընդդիմադիր լիներ՝ մի քիչ ղժժար այդ թվերի վրա»։

Пашинян: был бы оппозиционером, хоть немного посмеялся бы над этими цифрами (видео)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в опубликованном на своей странице в Facebook видео привёл статистику по возврату подоходного налога по процентам ипотечных кредитов, заявив, что цифры свидетельствуют о беспрецедентном росте по сравнению с предыдущими годами.
«В январе–сентябре 2025 года гражданам было возвращено 70,2 миллиарда драмов подоходного налога по уплаченным процентам по ипотечным кредитам. Это больше, чем за весь 2024 год — 68,7 миллиарда драмов», — отметил он.
По словам Пашиняна, текущие показатели на 65,5 миллиарда драмов (или 1399%) выше аналогичного показателя за весь 2018 год.
«В этом году программой воспользовались 62 139 человек — на 58 118 человек (или 1445%) больше, чем в 2018 году, когда число участников составляло 4021», — написал он.
По состоянию на конец сентября 2025 года, в рамках этой программы было приобретено или строится 46 056 квартир и жилых домов, что на 43 517 объектов (или 1714%) больше по сравнению с 2539 объектами на 1 января 2018 года.