Ճակատ մեկնած մարդկանց դերը նսեմացնում են, ընտանիքի անդամներին՝ հետապնդում․ Աբրահամյան
Իշխանությունը 1-ամսյա կալանքի տարավ Արսեն Ղուկասյանին, մի մարդու, ով իր բազմաթիվ բախտակիցների հետ պայքարում է 44-օրյա պատերազմում զոհված ու անհետ կորած անձանց իրավունքների և ճակատագրի պարզման ուղղությամբ, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա բարձրաձայնում է, որ այդ մարդկանց 5 տարի է` իշխանությունը փորձում է մոլորեցնել, ստել` հավաստիացնելով, թե աշխատում են, ճշտում են, սակայն իրականում սրա տակ մեծ բլեֆ է:
«Առնվազն 5 ծնող գիտեմ, որոնց իշխանությունը բանտի դուռ է հասցրել միայն այն բանի համար, որ նրանք հաստատակամ են, պահանջատեր են ու հետևողական և պայքարում են հանուն արդարության ու ճշմարտության:
Երկրի համար ճակատագրական պահին զենք վերցրած ու ճակատ մեկնած մարդիկ արժանի են ամենաբարձր հարգանքին, սակայն, ի հեճուկս դրան, իշխող ռեժիմը ճիշտ հակառակն է վարվում` նսեմացնում է նրանց դերը, իսկ ընտանիքի անդամներին, մերձավորներին հետապնդման ենթարկում», - գրել է պատգամավորը:

Роль ушедших на фронт умаляется, а члены их семей подвергаются преследованиям — Абрамян
Депутат Национального собрания Тигран Абрамян раскритиковал арест Арсена Гукасяна, одного из активистов, добивающихся выяснения судьбы погибших и пропавших без вести участников 44-дневной войны.
«Власти добились месячного ареста Арсена Гукасяна — человека, который вместе со многими другими борется за права погибших и пропавших без вести во время 44-дневной войны», — написал депутат в соцсетях.
По его словам, уже 5 лет власти вводят в заблуждение семьи погибших и пропавших, уверяя, что «ведутся работы и выяснения», но на деле за этим кроется, по его словам, «большой обман».
«Я знаю как минимум пятерых родителей, которых власти довели до тюремных дверей — только за то, что они решительны, последовательны и требуют справедливости», — отметил Абрамян.
Он подчеркнул, что те, кто взял в руки оружие и отправился на фронт в решающий для страны момент, заслуживают наивысшего уважения:
«Однако вместо этого действующий режим поступает наоборот — умаляет их роль, а их родственников и близких подвергает преследованию».