Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը քննարկել են «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտության կիրառման խնդիրը. խոսույթը որևէ կերպ չի կարող վերաբերել ՀՀ տարածքին. վարչապետի խոսնակ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Կոպենհագենում հոկտեմբերի 2-ին կայացած հանդիպմանը քննարկվել է «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտության կիրառման խնդիրը: Հայաստանը վերահաստատում է, որ Ադրբեջանի նախագահի տվյալ խոսույթը որևէ կերպ չի կարող վերաբերվել ՀՀ տարածքին, այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի գրավոր հարցմանը:
-Ադրբեջանի նախագահը Թյուրքական պետությունների կազմակերպության՝ Գաբալայում կայացած հանդիպման ժամանակ իր ելույթում կրկին օգտագործել է «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր արձագանքը, և արդյո՞ք Կոպենհագենում կայացած Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպման ընթացքում այդ թեման քննարկվել է։
-Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի՝ Կոպենհագենում կայացած հանդիպման արդյունքներով երկու կողմերն էլ տարածել են մամուլի հաղորդագրություն, որից ակնհայտ է, որ երկու կողմերը ընդունում են՝ Հայաստանի տարածքին առնչվում է TRIPP նախագիծը, հետեւաբար Հայաստանի Հանրապետության տարածքում որևէ այլ նախագիծ չկա և չի կարող լինել։
Հարցը, այո, քննարկվել է Կոպենհագենի հանդիպման ընթացքում, և մենք վերահաստատում ենք, որ Ադրբեջանի նախագահի տվյալ խոսույթը որևէ կերպ չի կարող վերաբերել Հայաստանի Հանրապետության տարածքին։
Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվում են միայն TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերը, ինչը հստակ ամրագրված է մի շարք միջազգային փաստաթղթերում։

Назели Багдасарян: в Копенгагене Пашинян и Алиев обсуждали вопрос использования выражения «зангезурский коридор»
07/10/2025 15:06
2 октября в Копенгагене на встрече премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева обсуждался вопрос использования выражения «зангезурский коридор». Армения подтверждает, что заявление президента Азербайджана никоим образом не может относиться к территории Республики Армения. Об этом  заявила  пресс-секретарь премьер-министра Республики Армения Назели Багдасарян в ответ на письменный запрос агентства «Арменпресс»
Президент Азербайджана, выступая на саммите Организации тюркских государств в Габале, вновь использовал выражение «зангезурский коридор».  Как Вы реагируете на это, и обсуждалась ли эта тема на встрече Пашиняна и Алиева в Копенгагене?
По итогам встречи премьер-министра Армении и президента Азербайджана в Копенгагене обе стороны опубликовали пресс-релизы, из которых следует, что обе стороны признают, что проект TRIPP относится к территории Армении, следовательно, на территории Республики Армения нет и не может быть других проектов.
Да, этот вопрос обсуждался на встрече в Копенгагене, и мы подтверждаем, что заявление президента Азербайджана никоим образом не может относиться к территории Республики Армения.
В Республике Армения реализуются только проекты TRIPP и «Перекрёсток мира», что чётко закреплено в ряде международных документов.