74 %-ի կարծիքով` Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հնարավոր չէ․ Հարցում
Մինչև օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան գործարքը` այս տարվա հուլիսին անցկացված հարցման արդյունքները հետաքրքրական են: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «ՀայաՔվե» նախաձեռնությունը։
«Առաջիկայում նոր հարցումները կպարզեն, թե ինչպես է այդ գործարքն ազդել հանրային տրամադրությունների վրա, չնայած դժվար թե արմատական փոփոխություն լինի: Իսկ ահա հուլիսյան հարցման համաձայն` 74 %-ի կարծիքով` Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հնարավոր չէ:
Նախկին հարցումների համեմատ` տոկոսն էապես աճել է: Դա պայմանավորված է նրանով, որ Ալիևը, պարբերաբար ուժեղացնելով ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ցույց է տալիս, որ ինքը շահագրգիռ չէ խաղաղության մեջ:
Օգոստոսի 8-ից հետո ևս նույնն է տեղի ունենում:
Ալիևը վերադարձավ Բաքու և շարունակաբար խոսում է ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու, բանակի կրճատման, միջանցք տալու, ադրբեջանցիներին ՀՀ-ում բնակեցնելու պահանջների մասին»:

Опрос: 74% опрошенных считают мир с Азербайджаном невозможным
Инициатива «Айакве» распространила заявление, в котором представлены результаты проведённого в июле текущего года опроса — до подписания вашингтонского соглашения 8 августа. Эти данные дают представление о настроениях в обществе на тот момент.
«Скоро новые опросы покажут, как данная сделка повлияла на общественные настроения, хотя вряд ли можно ожидать радикальных изменений. А вот согласно июльскому опросу, 74% респондентов считают, что мир с Азербайджаном невозможен», — говорится в сообщении.
По сравнению с предыдущими исследованиями, этот показатель заметно вырос. По мнению авторов заявления, это связано с тем, что президент Азербайджана Ильхам Алиев, усиливая агрессивную риторику, демонстрирует отсутствие заинтересованности в достижении мира.
«Та же тенденция сохраняется и после 8 августа. Вернувшись в Баку, Алиев продолжил озвучивать требования, касающиеся изменения Конституции Армении, сокращения численности армии, предоставления "коридора", а также переселения азербайджанцев на территорию Армении», — отмечают в инициативе.