Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Արցախի պետական այրերին
Հոկտեմբերի 8-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Արցախի պետական այրերին և քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին՝ գլխավորությամբ Արցախի նախագահի պաշտոնակատար Աշոտ Դանիելյանի և Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի։
Հանդիպմանը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Արցախի պետական այրերը քննարկել են հայրենազրկված արցախցիների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը և արցախահայության իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր։
Այս առնչությամբ անդրադարձ է կատարվել նաև Մայր Աթոռի կողմից իրականացվող սոցիալական աջակցության ծրագրերին և արցախցիների հետ բնակության վայրերում տարվող հոգեխնամ աշխատանքներին։ Նորին Սրբությունն ընդգծել է, որ Հայ Եկեղեցին այս ուղղությամբ շարունակելու է ջանքեր գործադրել։
Զրուցակիցները կարևորել են միջազգային հարթակներում համատեղ հետևողական քայլերի ձեռնարկումը՝ ի խնդիր Արցախի ժողովրդի իրավունքների բարձրաձայնման, Ադրբեջանում պահվող պատանդառվածների և ռազմագերիների ազատ արձակման, անհետ կորածների հայտնաբերման և Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության։
Վերջում Արցախի պետական այրերն իրենց որդիական երախտագիտությունն ու հավատարմությունն են հայտնել Առաքելական Մայր Եկեղեցուն։

Католикос Всех Армян принял государственных и политических деятелей Арцаха
8 октября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, принял государственных и политических деятелей Арцаха во главе с исполняющим обязанности президента Арцаха Ашотом Даниеляном и епископом Вртанесом Абраамяном — Предводителем Арцахской епархии.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вызовы, стоящие перед лишёнными родины жителями Арцаха, а также вопросы, касающиеся защиты прав арцахских армян.
Особое внимание было уделено социальным программам поддержки, осуществляемым Матерью-Церковью, а также пастырской работе, проводимой в местах проживания арцахцев. Его Святейшество подчеркнул, что Армянская Апостольская Церковь и впредь будет прилагать все усилия в этом направлении.
Собеседники также подчеркнули важность скоординированных и последовательных действий на международных площадках с целью защиты прав народа Арцаха, освобождения удерживаемых в Азербайджане пленных и заложников, установления судьбы пропавших без вести, а также сохранения духовного и культурного наследия Арцаха.
В завершение встречи представители Арцаха выразили свою сыновнюю благодарность и преданность Армянской Апостольской Церкви.