Ո՞րն է լինելու թյուրքական պետությունների համատեղ զորավարժությունների հիմնական «պայմանական» թիրախը
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Արտակ Զաքարյանը թյուրքական պետությունների հեռահար ծրագրերին է անդրադարձել․
«Թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) 12-րդ գագաթնաժողովի արդյունքներով, ադրբեջանական Գաբալայում ընդունվել է հռչակագիր, որն անդրադարձել է նաև մեզ։
Մասնավորապես՝ յոթ երկրների ղեկավարներ  իրենց համատեղ հռչակագրում նշել են Միջին միջանցքի, այդ թվում՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» ռազմավարական նշանակությունը՝ ընդգծելով, որ այն կնպաստի թյուրքալեզու պետությունների միջև կապերի ամրապնդմանը, առևտրաշրջանառության ավելացմանը և տնտեսական համագործակցության զարգացմանը։ Նրանք նաև վերահաստատել են այս հարցերի վերաբերյալ ընդհանուր դիրքորոշումների մշակման կարևորությունը։
Ադրբեջանը, բնականաբար, Թուրքիայի աջակցությամբ, «Զանգեզուրի միջանցք» հասկացությունը համառորեն դարձնում է միջազգային ընկալման հարց և այդ հակահայկական գաղափարի շուրջ փորձում է ավելի ու ավելի մեծ թվով համախոհներ հավաքել՝ նախապատրաստելով միջազգային անհրաժեշտ աջակցություն նաև այդ հարցում  (եթե, իհարկե, Նիկոլը չի խոստացել միջանցք տրամադրել)։
Գաղտնիք չէ նաև, որ թյուրքական պետությունների միջև նախատեսված է ռազմական, պաշտպանական և անվտանգության ոլորտում լայնածավալ համագործակցություն, որի հիման վրա Ալիևն առաջարկել է անդամ պետությունների համատեղ զորավարժությունները 2026 թվականին անցկացնել Ադրբեջանում։
Ինչո՞ւ 2026 թվականին, ինչո՞ւ Ադրբեջանում (այսինքն՝ հարավկովկասյան  տարածաշրջանում)  և ո՞րն է լինելու թյուրքական պետությունների համատեղ զորավարժությունների հիմնական «պայմանական» թիրախը (կամ թիրախները)։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության շուրջ ռազմական գործողությունները կարծես թե նոր շարունակություն են ունենալու։ ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ռազմական գործողությունների ինտենսիվության և մասշտաբների ընդլայնման հարցեր է քննարկում։
Ի՞նչ է անելու Հայաստանը՝ Նիկոլի կողմից կործանված, ձախողված ու ամբողջությամբ կեղծված քաղաքականության պայմաններում։ Մի՞թե մենք այդքան միամիտ ենք և չենք հասկանում, որ մեր շուրջը ոչ ոք խաղաղության չի պատրաստվում»։

Какова будет основная «условная» мишень совместных военных учений тюркских государств?
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян прокомментировал долгосрочные планы тюркоязычных государств:
«По итогам 12-го саммита Организации тюркоязычных государств (ОТГ), прошедшего в азербайджанской Габале, была принята декларация, в которой, в том числе, затронут и армянский вопрос.
В частности, главы семи стран в совместной декларации подчеркнули стратегическое значение Среднего транспортного коридора, включая так называемый "Зангезурский коридор", заявив, что он поспособствует укреплению связей между тюркоязычными государствами, росту товарооборота и развитию экономического сотрудничества. В документе также подчеркивается важность формирования единого подхода по этим вопросам.
Азербайджан, разумеется, при поддержке Турции, настойчиво продвигает идею "Зангезурского коридора" на международной арене, стремясь расширить круг сторонников этого, по сути, антиармянского проекта и заручиться соответствующей международной поддержкой (если, конечно, Никол уже не пообещал предоставить такой коридор)».
Закарян также напоминает, что между тюркскими государствами планируется широкое сотрудничество в сферах обороны, безопасности и военной подготовки. На этой основе президент Азербайджана Ильхам Алиев предложил провести в 2026 году совместные военные учения стран-участниц ОТГ — на территории Азербайджана.
«Почему именно в 2026 году? Почему именно в Азербайджане, то есть в Южном Кавказе? И что будет "условной" мишенью этих учений?
Судя по всему, сценарии военных действий вокруг Исламской Республики Иран получат новое развитие. НАТО обсуждает возможности увеличения интенсивности и масштабов военных операций против Российской Федерации.
Что будет делать Армения в условиях разрушенной, провалившейся и полностью искажённой политики Никола?