ՀՀԿ-ն պատերազմից առաջ զգուշացրել էր իշխանության սխալների մասին. Շարմազանով
«2020-ի հոկտեմբերի 12-ին տեղի էր ունեցել արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հանդիպումը ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձի հետ։
Հրապարակում եմ ելույթս՝ այդ հանդիպումից։
«Իշխանափոխության առաջին օրերից Հանրապետական կուսակցությունը քանիցս բարձրաձայնել է Արցախյան հիմնահարցի բանակցային գործընթացում՝ արտաքին և անվտանգային քաղաքականության մեջ ՀՀ և ԱՀ իշխանությունների գործած կոպիտ սխալների մասին։
Զգուշացրել ենք, որ չի՛ կարելի հրաժարվել բանակցային գործընթացում ձեռքբերված Մադրիդյան սկզբունքներից, չեղարկել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առջեւ նախապայմաններ դնել, զգացմունքային եւ թերհաշվարկված հրապարակային հայտարարություններ անել, զրոյացնել բանակցային ողջ ժառանգությունը եւ հայտարարել նոր կետից գործընթացի մեկնարկի մասին, անհիմն լարվածություն առաջացնել մեր ռազմավարական դաշնակցի՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերություններում:
Չի՛ կարելի թշնամուն ավելի շատ վստահել, քան քաղաքական հակառակորդին:
Չի՛ կարելի երկար տարիների բանակցային գործընթացի պատմությունը իմանալ Ալիևից:
Այդ փաստարկված և պետության շահերից բխող քննադատությանն ի պատասխան, սակայն, մենք ստանում էինք չհիմնավորված քրեական գործեր, ատելության քարոզ և հասարակության պառակտմանն ուղղված պետական քաղաքականություն։
Այս հանգամանքներից անկախ՝ Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի վերսկսման առաջին իսկ օրվանից ՀՀԿ-ն պաշտոնապես հայտարարեց, որ սառեցնում է ներքաղաքական օրակարգը, ազգային համախմբման եւ միասնականության կոչ արեց եւ իր բոլոր հնարավորություններով կանգնեց մեր բանակի ու երկու հայկական հանրապետությունների կողքին։
Այս օրերին սեփական նախաձեռնությամբ Հանրապետականն արել է առավելագույնը, հրապարակավ հայտարարելով, որ ստեղծված ծանր իրավիճակում դրանից բացի, պատրաստ է լծվել ցանկացած խնդրի լուծման, որ իշխանությունների կողմից կդրվի կուսակցության առջև:
Փորձել ենք աշխատանքային կապեր հաստատել տարբեր պատկան մարմինների հետ` առաջացած կարիքները ճիշտ գնահատելու և նպատակային աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Ավաղ, այդ փորձերը միշտ չէ, որ արդյունավետ են եղել, և մենք սկսեցինք աշխատել ու առ այսօր աշխատում ենք դարձյալ սեփական նախաձեռնություններով:
Ցավոք, պատերազմի առաջին օրերին ստեղծված ազգային համերաշխության մթնոլորտը ստվերվեց այսպես կոչված` «դավաճանների» մասին վարչապետի և ԱՀ նախագահի հայտարարություններով, ռազմական դրության պայմաններում ԶԼՄ-ների նկատմամբ օրենքի սելեկտիվ կիրառմամբ, անպատիժ կերպով սոցցանցերում և առանձին լրատվամիջոցներում վերսկսած նպատակային ատելության պառակտիչ քարոզի թողտվությամբ, նոր քրեական գործերով, խուզարկումներով, սպառնալիքներով:
Ամփոփելով վերոհիշյալ հանգամանքներն ու փաստերը՝ լիազորված եմ պաշտոնապես հայտարարելու, որ
1.Ստեղծված իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունն ընկած է Հայաստանի և Արցախի գործող ղեկավարության վրա։
2.Անկախ այդ հանգամանքից՝ Հանրապետականը պատրաստ է անելու առավելագույնը մեր Հայրենիքը՝ Հայաստանն ու Արցախը, առկա ծանր վիճակից դուրս բերելու, մեր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար»։
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանով։ 12.10.2020թ.: Երևան, ՀՀ Կառավարություն։
Հ.Գ. Ելույթս ընթերցելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանին ասել եմ, որ դիմի և նույնիսկ խնդրի ՌԴ նախագահին պատերազմը կանգնեցնելու կոչով։
Հետագայում տեղեկացանք, որ հոկտեմբերի 19-ին ոչ թե ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, այլ Վ.Պուտինն է առաջարկել դադարեցնել պատերազմը։
Սակայն ապագա կապիտուլյացիայի սիմվոլը չի համաձայնվել այդ առաջարկին, որի հետևանքով մենք ունեցել ենք նորանոր տարածքային կորուստներ՝ ներառյալ Շուշին և հազարավոր զոհեր:
Ավելին. ինչպես մի քանի տարի առաջ գաղտնազերծել է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը, ես Նիկոլ Փաշինյանին ասել եմ՝ «նախորդ իշխանությունը ձեզ թողել է 2 հայկական պետություն ու այդ թվում 12.000 կմ² տարածք ունեցող Արցախի Հանրապետություն։

Эдуард Шармазанов: РПА ещё до войны предупреждала власти об ошибках
«12 октября 2020 года состоялась встреча представителей внепарламентских сил с лицом, занимающим должность премьер-министра Республики Армения.
Публикую своё выступление с этой встречи.
С первых дней смены власти Республиканская партия Армении многократно поднимала вопрос о грубых ошибках, допущенных властями Армении как в переговорном процессе по Нагорно-Карабахскому конфликту, так и во внешней и оборонной политике.
Мы предупреждали:
что нельзя отказываться от Мадридских принципов, достигнутых в рамках переговорного процесса,
нельзя аннулировать договорённости, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге,
нельзя выдвигать предварительные условия сопредседателям Минской группы ОБСЕ,
нельзя делать эмоциональные и непродуманные публичные заявления,
нельзя обнулять всё переговорное наследие и заявлять о начале процесса с «новой точки»,
нельзя создавать необоснованную напряжённость в отношениях с нашим стратегическим союзником — Российской Федерацией.
Нельзя доверять врагу больше, чем своему политическому оппоненту.
Нельзя узнавать историю многолетнего переговорного процесса от Алиева.
В ответ на эту аргументированную и продиктованную государственными интересами критику мы получали необоснованные уголовные дела, пропаганду ненависти и проводимую на государственном уровне политику раскола общества.
Тем не менее, с самого начала азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха РПА официально объявила о заморозке внутриполитической повестки, призвала к национальному единству и консолидации и встала на сторону армии и двух армянских республик всеми доступными средствами.
Республиканская партия по собственной инициативе сделала всё возможное, открыто заявив, что в сложившейся тяжёлой ситуации, помимо этого, готова подключиться к решению любой задачи, которую перед ней поставят власти.
Мы предприняли попытки наладить рабочие связи с различными государственными структурами, чтобы объективно оценить возникшие потребности и оказать целевую поддержку.
К сожалению, эти попытки далеко не всегда были результативными, и мы продолжили действовать по собственной инициативе — и продолжаем это делать до сих пор.
Увы, атмосфера национального согласия, сложившаяся в первые дни войны, была омрачена заявлениями премьер-министра и президента Арцаха о так называемых «предателях», выборочным применением закона в отношении СМИ в условиях военного положения, попустительством по отношению к возобновившейся в социальных сетях и отдельных СМИ пропаганде раскола и ненависти, новыми уголовными делами, обысками и угрозами.
Исходя из вышеуказанных фактов и обстоятельств, уполномочен официально заявить:
1. Вся полнота ответственности за сложившуюся ситуацию лежит на действующем руководстве Армении и Арцаха.
2. Несмотря на это, Республиканская партия готова сделать всё возможное для вывода Родины — Армении и Арцаха — из нынешнего тяжёлого положения и обеспечения безопасности нашего народа».
Эдуард Шармазанов,
Член Исполнительного органа РПА
12 октября 2020 г.
Ереван, Здание Правительства РА
P.S. После моего выступления я сказал Николу Пашиняну: пусть он обратится и даже попросит президента РФ выступить с призывом остановить войну.
Позднее стало известно, что 19 октября с таким предложением выступил не глава армянского правительства, а Владимир Путин.
Однако будущий символ капитуляции отказался принять это предложение, в результате чего мы потеряли ещё больше территорий, включая Шуши, и понесли тысячи жертв.
Более того, как несколько лет спустя раскрыл представитель АРФД Ишхан Сагателян, я сказал Пашиняну следующее:
«Предыдущая власть оставила вам две армянские республики и Республику Арцах с территорией в 12 000 км². Лучше подумайте, что останется после вас».