Մինչև 19.4% թանկացում՝ սննդամթերքում. «Իշխան»-ը, մրգերն ու շաքարը գլխավորում են սեպտեմբերյան գնաճը
Ալկոհոլային խմիչքի և ծխախոտային արտադրատեսակների գները 2025թ. սեպտեմբերին 2024թ. սեպտեմբերի համեմատ հանրապետությունում աճել են 4.7% և 8.3%-ով, իսկ 2025թ. օգոստոսի համեմատ՝ համապատասխանաբար 0.6% և 0.1%-ով, այս մասին հրապարակումն արել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն՝ ներկայացնելով սպառողական գների ինդեքսը 2025 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին։
Ըստ հրապարակման՝ «Իշխան» ձկնատեսակի գինը 2025թ. սեպտեմբերին 2024թ. սեպտեմբերի համեմատ աճել է 19.4%-ով, իսկ 2025թ. օգոստոսի համեմատ գրանցվել է 0.5% գնանկում:
Շաքարի և շաքարավազի ապրանքախմբում 2025թ. սեպտեմբերին 2024թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 8.9%, հաճարի՝ 0.1%, իսկ 2025թ. օգոստոսի համեմատ՝ 1.1% և 0.9% գնանկում:
2025թ. սեպտեմբերին 2024թ. սեպտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է լոբու՝ 1.2% և մակարոնեղենի՝ 7.0% գնաճ, իսկ 2025թ. օգոստոսի համեմատ՝ համապատասխանաբար 0.7% և 0.4% գնանկում:
Բանջարեղենի ապրանքախմբում 2025թ. սեպտեմբերին 2024թ. սեպտեմբերի համեմատ գրանցվել է 2.4%, իսկ 2025թ. օգոստոսի համեմատ՝ 1.6% գնաճ:
2025թ. սեպտեմբերին 2024թ. սեպտեմբերի համեմատ մրգի ապրանքախմբում գներն աճել են 12.4%-ով, իսկ 2025թ. օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է 4.1% գնանկում:

До 19,4% роста цен на продукты питания: форель, фрукты и сахар — лидеры сентябрьской инфляции
По данным Статистического комитета Армении, в сентябре 2025 года по сравнению с сентябрём 2024 года в республике зафиксирован рост потребительских цен на алкогольные напитки и табачные изделия на 4,7% и 8,3% соответственно. По сравнению с августом 2025 года рост составил 0,6% и 0,1%.
Согласно опубликованной информации, цена на рыбу «форель» в сентябре 2025 года выросла на 19,4% по сравнению с сентябрём 2024 года, однако по сравнению с августом 2025 года зафиксировано снижение на 0,5%.
В товарной группе сахара и сахарного песка по сравнению с сентябрём прошлого года рост составил 8,9%, а по сравнению с августом — снижение на 1,1%. Цены на гречку увеличились на 0,1% в годовом выражении, при этом зафиксировано снижение на 0,9% за месяц.
Цены на фасоль выросли на 1,2%, на макаронные изделия — на 7,0% по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года, однако по сравнению с августом наблюдалось снижение на 0,7% и 0,4% соответственно.
В группе "овощи" зафиксирован годовой рост на 2,4%, и месячный рост на 1,6%.
В категории фруктов рост цен в сентябре 2025 года по сравнению с сентябрём 2024 года составил 12,4%, однако по сравнению с августом 2025 года зафиксировано снижение на 4,1%.