Պապոյանը Starbucks-ի՝ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները քննարկելու նպատակով ընդունել է ընկերության ներկայացուցիչներին
08/10/2025 16:51
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Starbucks-Alshaya Group Eurasia ընկերության փոխնախագահ Ֆիգեն Իլգազին և անշարժ գույքի գծով տնօրեն Հանզադե Կուղուին՝ Starbucks-ի՝ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանն ու «Enterprise Armenia»-ի գործադիր գլխավոր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։
Հանդիպման սկզբում հյուրերը համառոտ ներկայացրել են Starbucks-ի առաքելությունը, նշելով, որ խոշորագույն այս ցանցը այսօր ներկայացված է շուրջ 86 երկրում, ունի 40 հազարից ավել սուրճի կետեր և հետաքրքրված է ընդլայնել իր գործունեությունը տարածաշրջանում։
Այնուհետև կողմերը քննարկել են Հայաստանի սրճարանային ոլորտի զարգացման հնարավորությունները՝ անդրադառնալով ոլորտում առկա ներուժին, ենթակառուցվածքների կատարելագործման հնարավորություններին, Հայաստանում սուրճի սպառման շուկայի առանձնահատկություններին և աճի միտումներին։
«Բարձրորակ միջազգային ներդրումների ներգրավումը Հայաստանի համար առաջնահերթություն է, և մենք Ձեր այցելությունն արժևորում ենք որպես խոստումնալից քայլ այդ ուղղությամբ։ Հայաստանը առաջարկում է կայուն, բաց և բարեփոխումներին միտված բիզնես միջավայր՝ հենված երիտասարդ և բարձր կրթական ներուժ ունեցող մարդկային ռեսուրսների, զբոսաշրջության ոլորտի շարունակական աճի, ինչպես նաև դինամիկ զարգացող և մրցունակ սպառողական շուկայի վրա», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ընկերության ներկայացվածությանը հայկական շուկայում՝ ընդգծելով, որ այդ քայլը մեծապես կնպաստի նաև մեր երկրում զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը։

Starbucks рассматривает возможности выхода на армянский рынок
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян 8 октября принял вице-президента Starbucks-Alshaya Group Евразия Фиген Илгаз и директора по недвижимости Ханзаде Куги, чтобы обсудить возможности выхода Starbucks на армянский рынок.
На встрече присутствовали заместитель министра Анушик Аветян и исполнительный директор Enterprise Armenia Гоар Абаджян.
Как сообщает Министерство экономики, в начале встречи гости кратко представили миссию Starbucks, отметив, что эта крупнейшая сеть в настоящее время представлена ​​примерно в 86 странах мира, имеет более 40 тысяч кофеен и заинтересована в расширении своей деятельности в регионе.
Затем стороны обсудили возможности развития армянского сектора кофеен, коснувшись имеющегося потенциала, возможностей улучшения инфраструктуры, особенностей рынка потребления кофе в Армении и тенденций его роста.
«Привлечение высококачественных международных инвестиций является приоритетом для Армении, и мы оцениваем ваш визит как многообещающий шаг в этом направлении. Армения предлагает стабильную, открытую и ориентированную на реформы бизнес-среду, основанную на молодых и высокообразованных кадрах, постоянном росте туристической сферы, а также динамично развивающемся и конкурентоспособном потребительском рынке», — отметил Геворг Папоян. В ходе встречи министр выразил готовность поддержать представительство компании на армянском рынке, подчеркнув, что этот шаг также внесет значительный вклад в увеличение туристических потоков в нашу страну.