Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի ու Մարթա Կոսի՝ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ արձանագրվել է զգալի առաջընթաց
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպական Միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ նոր գործընկերության օրակարգին և դրանով սահմանված հավակնոտ ռազմավարական գործողությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են առաջիկա անելիքներին և համագործակցության խորացման հեռանկարներին՝ շեշտելով, որ վերջին տարիներին Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունները նոր որակ ու խորություն են ձեռք բերել:
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի հետևողական աջակցությունը մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում և ընդգծել ՀՀ Կառավարության շահագրգռվածությունը՝ բոլոր ոլորտներում ԵՄ ստանդարտների ներդրման հարցում:
Իր հերթին, Մարթա Կոսը շեշտել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ՀՀ-ի հետ տարբեր ուղղություններով կապերի խորացման և ընդլայնման քայլերը:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են վիզաների ազատականացման շուրջ արդյունավետ երկխոսության փաստը և նշել, որ այդ ուղղությամբ ևս արձանագրվել է զգալի առաջընթաց:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված հնարավորությունների, մեր երկրում TRIPP նախագծի և «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրականացման շուրջ:

По словам Никола Пашиняна и Марты Косты, в вопросе либерализации визового режима зафиксирован значительный прогресс
В Брюсселе состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с комиссаром Европейского союза по вопросам расширения Мартой Кос.
Собеседники обсудили вопросы новой повестки партнерства Армения-ЕС и реализации закрепленных в ней амбициозных стратегических действий.
Стороны затронули предстоящие задачи и перспективы углубления сотрудничества, подчеркнув, что в последние годы отношения Армения-ЕС приобрели новое качество и глубину.
Премьер-министр Пашинян высоко оценил последовательную поддержку ЕС эффективной реализации институциональных реформ в нашей стране и подчеркнул заинтересованность правительства Республики Армения во внедрении стандартов ЕС во всех сферах.
В свою очередь, Марта Кос подчеркнула готовность ЕС продолжать шаги по углублению и расширению связей с Арменией в различных направлениях.
Стороны с удовлетворением отметили факт эффективного диалога по либерализации визового режима и отметили, что в этом направлении также зафиксирован значительный прогресс.
Состоялся также обмен мнениями о возможностях, созданных в регионе в результате установления мира между Арменией и Азербайджаном, а также о проекте TRIPP и реализации программы «Перекресток мира» в нашей стране.