«Ժողովուրդ». Արսեն Թորոսյանը, պատասխանատվության ենթարկվելու փոխարեն, նշանակվեց նախարար
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Մահվան նախարար» բնորոշմամբ հայտնի Արսեն Թորոսյանի օրոք, երբ շատ մասնագետների համար անհասկանալի եղանակներով բուժում էին ՔՈՎԻԴ-19-ը, վատնվել են նաև պետական բյուջեի միջոցներ, որոնց մասին «Ժողովուրդ» օրաթերթը շարունակում է հրապարակումների շարքը:
Նախ նկատենք, որ հետխորհրդային երկրներում ամենաշատ մահացության դեպքերը հենց Հայաստանում են գրանցվել (էկրանանկարը դրված է): ՀՀ առողջապահության նախարարության պաշտոնական տվյալներով՝ ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքով 8746 մարդ է մահացել Հայաստանում:
Իսկ ինչպե՞ս է կատարվել բուժումը: Ըստ ֆինանսների նախարարության վերահսկողության տվյալների՝ մեկ հիվանդի բուժման համար նախատեսված գները հիմնավորված չեն հաշվարկներով: Այսպես՝ 11.06.2020 թվականի 1853 ա հրամանով սոմատիկ բաժանմունքում հիվանդի բուժման համար հաստատված գնի մեջ որպես «այլ ծախսեր» ներառված է եղել «313» դրամ, իսկ մեկ այլ՝ 3873 ա հրամանով, հաստատված գնի մեջ «այլ ծախսեր» գումարը կազմել է «5000» դրամ, կամ այլ ծախսերը, առանց հիմնավորման, ավելացել են 4687 դրամով: Արդյունքում, 01.11.2020 թվականից մինչև 31.03.2021 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, «այլ ծախսերի» ավելացման հետևանքով, սոմատիկ բաժանմունքում բուժված հիվանդների բուժման արժեքը ավելացել է 177 մլն 993 հազար դրամով: Այսինքն՝ մոտ կես մլն ԱՄՆ դոլար հավելագրել են:
Համանման կարգով վերակենդանացման 1-ին, 2-րդ, և 3-րդ մակարդակներում «այլ ծախսեր»-ի ավելացման հետևանքով մեկ հիվանդի բուժման գինը ավելացել է 4903 դրամով: Արդյունքում, հիվանդների բուժման գինն ավելացել է շուրջ 52 մլն 903 հազար դրամով:
Այսինքն՝ 01.11.2020 թվականից մինչև 31.03.2021 թվական 230 մլն դրամ հավելագրվել է և յուրացվել: Սակայն Արսեն Թորոսյանը, պատասխանատվության ենթարկվելու փոխարեն, Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ նշանակվեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար»։

«Жоховурд»: вместо привлечения к ответственности Арсен Торосян был назначен министром
«Во времена Арсена Торосяна, получившего в народе прозвище "министр смерти", когда лечение COVID-19 вызывало недоумение даже у многих специалистов, были также растрачены средства государственного бюджета. Газета «Жоховурд» продолжает публиковать материалы на эту тему.
Отметим, что среди постсоветских стран наибольший уровень смертности от COVID-19 был зафиксирован именно в Армении (прилагается скриншот). Согласно официальным данным Министерства здравоохранения Армении, от коронавируса в стране умерли 8 746 человек.
Как же происходило лечение? По данным финансового надзора Минфина, расчёты, лежащие в основе установленных тарифов на лечение одного пациента, не были должным образом обоснованы. Так, согласно приказу №1853-а от 11.06.2020, в утверждённую стоимость лечения пациента в соматическом отделении была включена строка «прочие расходы» в размере 313 драмов. Однако по другому приказу — №3873-а — сумма «прочих расходов» уже составила 5 000 драмов. То есть, без какого-либо обоснования, она увеличилась на 4 687 драмов.
В результате, в период с 1 ноября 2020 года по 31 марта 2021 года, за счёт необоснованного увеличения «прочих расходов» стоимость лечения пациентов в соматическом отделении возросла на 177 миллионов 993 тысячи драмов. Это примерно полмиллиона долларов США.
Аналогичная картина наблюдалась и в отделениях интенсивной терапии всех трёх уровней, где стоимость лечения одного пациента увеличилась на 4 903 драма за счёт тех же «прочих расходов». Общий перерасход составил около 52 миллионов 903 тысячи драмов.
Таким образом, в указанный период — с 1 ноября 2020 года по 31 марта 2021 года — было дополнительно начислено и, предположительно, присвоено около 230 миллионов драмов.
Несмотря на это, Арсен Торосян не понёс никакой ответственности. Более того, по решению Никола Пашиняна он был назначен министром труда и социальных вопросов Армении».