«Միասնաբար հանդես գալու կարիք ունենք՝ հասնելու ապօրինի կալանված մեր հայրենակիցների ազատագրմանը և՛ Ադրբեջանում, և՛ Հայաստանում»․ Բողոքի ակցիա տեղի կունենա
«Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժման համակարգող խորհրդի հայտարարությունը․
«Միասին» հասարակական-քաղաքական, այլընտրանքային շարժումը հերթական անգամ հայ հասարակության ուշադրությունը բևեռում է Բաքվի բանտերում և անվերջանալի դատավարություններում խոշտանգվող մեր հայրենակիցների խնդիրների վրա։ Արցախի նախկին պետնախարար, հայրենասեր գործարար ու միջազգային բարեսիրական ծրագրերով հայտնի Ռուբեն Վարդանյանի օրինակով արդեն ակնհայտ է, որ միջազգային հանցագործ Իլհամ Ալիևի վարչակազմը ձգտում է ապօրինի գումարների լվացման իրենց կոռուպցիոն գործիքակազմով և «խավիարային դիվանագիտությամբ» գնել ու կառավարել միջազգային կազմակերպությունների փորձագետներին՝ փորձելով «փաստաթղթավորել» իրենց ապօրինությունները, դրանք ներկայացնել որպես օրինական քայլեր։ Ցեղասպան ահաբեկիչ հանցագործը ճգնում է ցեղասպանության ենթարկվածին մեղադրել և նրան ներկայացնել որպես ահաբեկիչ, ռազմական հանցագործ։
2025 թ. փետրվարի 17-ին Անձանց կամայական կալանավորման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խումբը (UNWGAD) հրապարակել է Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորման վերաբերյալ թիվ 46/2024 եզրակացությունը։ Խումբը արձանագրել է՝ «Ադրբեջանի կողմից Վարդանյանի կալանավորումը կամայական չէ»։ Ասել կուզի՝ Ալիևը, փաստորեն, «ճիշտ է»։ Միջազգային քրեական դատարանի հիմնադիր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հետևողական ջանքերով բացահայտվեց փորձագիտական կարծիքի հիմքում ընկած ադրբեջանական բիրտ հետքը։ Խմբի ներկայիս նախագահող Հաննա Յուդկիվսկան Equity Law Firm-ի գործընկեր է, որն Ուկրաինայում ներկայացնում է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը՝ SOCAR-ը։ Նրա ամուսինը ադրբեջանական արմատներով ուկրաինացի քաղաքական գործիչ է, որը մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ, ամուր կապեր ունի Ադրբեջանի հետ և հրապարակայնորեն աջակցել է Արցախի հանդեպ Ալիևի զավթողական քաղաքականությունը։ Յուդկիվսկան ֆինանսական հոսքերով ուղղակի կապված է Ադրբեջանի հետ, որը Վարդանյանին և մնացյալ հայ պատանդների մեղադրող կողմն է։
ՄԱԿ-ի կանոնները պահանջում են բացառիկ անկախություն և ինքնաբացարկում, երբ առկա է շահերի բախում, որը տեղի չի ունեցել։ Ցանկացած իրեն հարգող պետություն պետք է իր քաղաքացիների հանդեպ նման վտանգավոր նախադեպերի կրկնությունը կանխելու և կատարված կոպիտ խախտումները վերացնելու համար արդեն դիմած լիներ ՄԱԿ՝ պահանջելով անհապաղ վերանայել հիշյալ 46/2024 կարծիքը, հարգել ՄԱԿ-ի կանոնակարգը։ Սակայն արդարադատությունը պաշտպանելու առաքելությունն ու պարտքը ծանրացել է Օկամպոյի ուսերին։
Ինչո՞ւ է լռում Հայաստանի Հանրապետության իշխանության ղեկին հայտնված Քաղաքացիական պայմանագիրը՝ վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ, որտե՞ղ է ՀՀ ԱԳՆ-ն, արդարադատության նախարարը, ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչն իր աշխատակազմով։ Ժողովուրդը, Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը պետք է պահանջի իշխանություններից հաշվետու լինել իրենց հանցավոր անգործության համար։ Արդարադատությունը, ՀՀ քաղաքացիների շահերի պաշտպանությունը նախընտրական քարոզարշավների կարգախոս չեն։ Այն վարչախումբը, որը զլանում է կամ անկարող է այս խնդիրները լուծել, պետք է հեռանա։
«Միասին» շարժումը ընդգծում է՝ ՀՀ գործող վարչախումբը ոչ միայն դրսում պաշտպան չի կանգնում մեր քաղաքացիների շահերին, այլև ներսում սահմանափակում է խոսքի ազատությունը, ինչի վկան կալանքի ենթարկված մեր տասնյակ հայրենակիցներն են, որոնք համաձայն չեն և պայքարում են իշխող ուժի քաղաքականության դեմ։
Մենք գտնում ենք, որ քաղաքական-հասարակական կառույցները, հանրության ակտիվ հատվածը միասնաբար հանդես գալու կարիք ունեն՝ հասնելու ապօրինի կալանված ու դատապարտված մեր հայրենակիցների ազատագրմանը և՛ Ադրբեջանում, և՛ Հայաստանում։
Ուստի, կոչ ենք անում ս․թ․ հոկտեմբերի 14-ին, ժամը 12։00-ին մասնակցել բողոքի ակցիային Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց։

"Нам необходимо выступать единым фронтом, чтобы добиться освобождения наших незаконно задержанных соотечественников — как в Азербайджане, так и в Армении": анонсирована акция протеста
Заявление Координационного совета альтернативного общественно-политического движения "Вместе":
Общественно-политическое движение "Вместе" в очередной раз обращает внимание армянского общества на проблему наших соотечественников, находящихся в азербайджанских тюрьмах и подвергающихся пыткам в рамках нескончаемых судебных процессов.
На примере бывшего государственного министра Арцаха, патриотического предпринимателя и известного участника международных благотворительных программ Рубена Варданяна уже очевидно, что режим международного преступника Ильхама Алиева стремится через отмывание средств, коррупционные инструменты и «икорную дипломатию» подчинить себе экспертов международных организаций, придавая своей незаконной политике видимость легитимности.
Преступник, совершивший геноцид, стремится представить жертву геноцида как террориста и военного преступника.
17 февраля 2025 года Рабочая группа ООН по произвольным задержаниям (UNWGAD) опубликовала мнение №46/2024 по делу Рубена Варданяна, признав его задержание не произвольным. Иными словами, по этой логике, Алиев «поступил правильно». Однако благодаря усилиям первого прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо стало ясно: заключение группы не нейтрально и несёт след азербайджанского вмешательства.
Действующий председатель группы Анна Юдковская — партнёр юридической фирмы Equity Law Firm, которая представляет интересы азербайджанской государственной нефтяной компании SOCAR на Украине. Её муж — украинский политик азербайджанского происхождения, обвиняемый в коррупции и известный своими тесными связями с Азербайджаном и публичной поддержкой агрессивной политики Алиева в отношении Арцаха.
Юдковская напрямую связана с Азербайджаном через финансовые потоки — страной, выступающей обвинителем против Варданяна и других армянских заложников.
Правила ООН требуют полной независимости и самоотвода в случае конфликта интересов — чего в данном случае не произошло.
Любое государство, уважающее себя и своих граждан, уже должно было бы обратиться в ООН с требованием немедленного пересмотра вышеуказанного заключения №46/2024 и соблюдения внутреннего регламента организации, чтобы предотвратить повторение столь опасных прецедентов и устранить допущенные грубые нарушения.
Однако миссия и ответственность по защите справедливости легли исключительно на плечи Луиса Морено Окампо.
Почему молчит правящая в Армении партия "Гражданский договор" во главе с премьер-министром Николом Пашиняном? Где МИД Армении, где министр юстиции, где постоянный представитель Армении в ООН со своим аппаратом?
Народ и гражданское общество Армении должны потребовать от властей отчёта за их преступное бездействие. Защита справедливости и интересов граждан Республики Армения — не лозунги для предвыборной кампании. Власть, которая уклоняется от решения этих вопросов или не способна их решать, должна уйти.
Движение "Вместе" подчёркивает: правящий режим в Армении не только не защищает интересы граждан за рубежом, но и ограничивает свободу слова внутри страны. Яркое тому подтверждение — десятки политических заключённых, не согласных с политикой властей.
Мы убеждены, что политические и общественные силы, активные слои общества должны выступить единым фронтом, чтобы добиться освобождения незаконно задержанных и осуждённых соотечественников — как в Азербайджане, так и в Армении.
В этой связи призываем всех принять участие в акции протеста, которая состоится 14 октября 2025 года в 12:00 перед офисом ООН в Армении.
Только народное единство и последовательная борьба способны привести к восстановлению справедливости.