7 տարի է՝ իշխանության են, բայց չեն կարողանում մի աղբավայրի հարց լուծել՝ վտանգելով քաղաքացիների առողջությունը․ Դանիելյան
11/10/2025 16:28
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանն ընդգծում է՝ գործող իշխանության խոստումները՝  թափոնների վերամշակման գործարան  և նոր աղբավայր  կառուցելու մասին, այդպես էլ չիրականացան, փոխարենը շարունակվում է վտանգվել քաղաքացիների առողջությունը։
«Երեկվանից քաղաքացիներն ահազանգում են, որ մայրաքաղաքի մի շարք համայնքներում անհնար է դարձել բնականոն կյանքը։ Նուբարաշենի աղբավայրը արդեն երկու օր է, ինչ այրվում է՝ քաղաքը պատելով թունավոր ծխով։
Մեր հայրենակիցները ստիպված են ողջ օրը փակ պահել պատուհանները, տանից դուրս գալ խիստ անհրաժեշտության դեպքում, կամ պարզապես փախչել մայրաքաղաքից հեռու՝ խուսափելով խիստ վտանգավոր օդը շնչելուց։
Ինչպես հայտնի է՝ աղբը այրելու պրակտիկան վաղուց մերժված է քաղաքակիրթ համարվող երկրներում։ Այս մեթոդը ոչ միայն ահռելի վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին, այլև մեծացնում է մի շարք հիվանդությունների ռիսկը՝ սիրտ-անոթայինից մինչև քաղցկեղ։
Քաղաքային իշխանությունները փորձում են խուսափել պատասխանատվությունից՝ հիմա էլ ներկայացնելով, թե օրեր շարունակ ծխացող աղբավայրի այրումը դիտավորության հետևանք է։ Անգամ այդ պարագայում, խնդրի պատասխանատուն շարունակում են մնալ իրենք։ Այս տարիների ընթացքում աղբավայրը այրվել է բազմիցս։ Հուլիսի 27-ին ևս աղբավայրում խոշոր հրդեհ էր բռնկվել։
Իմ ելույթներում` ԱԺ ամբիոնից, հանձնաժողովների նիստերի ընթացքում, բազմիցս անդրադառնալով Նուբարաշենի և բնակավայրերին մոտ գտնվող այլ աղբավայրերի խնդրին՝ նշել եմ, որ միակ լուծումը դրանց փակումն ու ժամանակակից աղբավայրերի կառուցումն է։
Մեծամտությունն ու պատասխանատվության բացակայությունն այնքան բնորոշ են այս իշխանություններին, որ իրենց համար պատեհ չէ լսել ընդդիմադիր գործիչներին, նրանց ահազանգերն ու առաջարկները։ Յոթ տարի է՝ ինչ իշխանություն են, սակայն  չեն կարողանում մեկ աղբավայրի հարց լուծել՝ վտանգելով քաղաքացիների առողջությունը։
Տարիներ շարունակ տրվող խոստումները, որոնցում, ի դեպ, ընդգծվում էր, որ թափոնների վերամշակման գործարանի և նոր աղբավայրի կառուցումը առաջնահերթություն է, այդպես էլ իրականություն չդարձան (‎ինչպես Աջափնյակի մետրոյի պարագայում)‌‎:
Փոխարենը՝ «Էրեբունի-Երևան 2807»-ի տոնական միջոցառումները կընթանան թունավոր ծխի ուղեկցությամբ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Գառնիկ Դանիելյանը։

Гарник Даниелян: прошло 7 лет, а власти до сих пор не в состоянии решить проблему однойн свалки, подвергая риску здоровье граждан
11/10/2025 17:28
Депутат фракции «Армения» Национального собрания Гарник Даниелян заявил, что власти за семь лет так и не реализовали свои обещания построить завод по переработке отходов и новую свалку. Вместо этого, по его словам, продолжается прямая угроза здоровью граждан.
«С вечера вчерашнего дня жители разных районов столицы сообщают, что вести нормальный образ жизни стало невозможно. Пожар на свалке в Нубарашене продолжается уже второй день, накрыв город ядовитым дымом.
Люди вынуждены весь день держать окна закрытыми, выходить из дома только при крайней необходимости или вовсе покидать столицу, чтобы избежать вдыхания крайне опасного воздуха.
Как известно, практика сжигания отходов давно отвергнута в странах, считающихся цивилизованными. Этот метод не только наносит серьёзный ущерб окружающей среде, но и повышает риск развития многих заболеваний — от сердечно-сосудистых до онкологических.
Муниципальные власти пытаются уйти от ответственности, утверждая, что возгорание было умышленным. Но даже если это так — ответственность всё равно лежит на них. За эти годы свалка горела не раз. В частности, крупный пожар произошёл 27 июля.
Выступая с трибуны парламента и на заседаниях комиссий, я неоднократно подчёркивал, что единственный путь решения — закрытие подобных свалок и строительство современных объектов по переработке отходов.
Однако эта власть настолько высокомерна и лишена ответственности, что даже не считает нужным выслушивать предложения оппозиции. Прошло 7 лет, а они не в состоянии решить проблему одной-единственной свалок, продолжая подвергать риску здоровье горожан.
Много лет звучали обещания, в том числе и о приоритетном строительстве мусороперерабатывающего завода и новой свалки. Однако, как и в случае с метро в Ачапняке, они так и остались словами.
Вместо этого празднование «Эребуни–Ереван 2807» пройдёт под завесой ядовитого дыма», — написал Даниелян на своей странице в соцсети.