Քոչարյանն ու Սարգսյանը գոնե բանակցում էին, իսկ դու տարար պատերազմի. հիմա ո՞վ է ծառայել օտար երկրների շահերին. Զուրաբյան (Տեսանյութ)
13/10/2025 15:58
Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել, Նիկո՛լ, բացառապես այն պատճառով, որ քո նման առավելապաշտ հայ ղեկավարները մերժել են խաղաղության միակ պլանը, որը նախատեսում էր ԼՂ-ի առկախում, որին համաձայն էր նաև Ադրբեջանը. Ֆեյսբուքյան եթերում «Սուտը մեռնի՞ -6․ Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի «Մի րոպե մի բան ասեմ-6»-ին» վերնգրով տեսանյութում ասում է ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը:
«Միակ տարբերությունն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը գոնե բանակցում էին, իսկ դու 2019-ին մերժեցիր անգամ բանակցությունները՝ տանելով Հայաստանը դեպի կործանարար պատերազմի: Քո իսկ խոստովանությամբ՝ դա արեցիր, Արցախը զոհաբերեցիր, Հայաստանի ողնաշարը ջարդեցիր, որովհետև ունեիր Ադրբեջանի հետ հաշտվելու և Թուրքիայի հետ երկխոսելու ռազմավարություն:
Հիմա ո՞վ է ծառայել օտար երկրների շահերին»,-նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանն ավելի վաղ սոցիալական ցանցի իր էջերում տեղադրված տեսանյությում ասել էր. «Ինչո՞ւ ՀՀ նախկին ղեկավարները կյանքի չեն կոչել Ղարաբաղի հարցի իրենց կողմից նկարագրվող հոյակապ լուծումները: Առաջին տարբերակ` ցուցաբերել են հանցավոր անգործություն, գուցե ծառայելով օտար երկների շահերին: Երկրորդ տարբերակ` հոյակապ լուծումները պարզապես քաղաքական խաբեություն են և դրանց իրագործումը երբեք էլ հնարավոր չի եղել»:

Зурабян — Пашиняну: Кочарян и Саргсян хотя бы вели переговоры, а ты — привёл к войне: кто же на самом деле служил интересам других стран? (видео)
13/10/2025 16:31
Заместитель председателя партии "Армянский национальный  конгресс" (АНК) Левон Зурабян выступил с видеокомментарием в Facebook под заголовком «Смерть лжецу – 6. В ответ на "Минуточку, я кое-что скажу – 6" Никола Пашиняна», в котором он резко раскритиковал подход нынешнего премьер-министра Армении к Арцахскому урегулированию.
«Вопрос Арцаха не был решён исключительно потому, что максималистски настроенные армянские лидеры, подобные тебе, Никол, отвергли единственный план урегулирования, предполагавший отложить вопрос о статусе Нагорного Карабаха — план, на который был согласен и Азербайджан», — заявил Зурабян.«А ты в 2019 году отказался даже от участия в переговорах, тем самым направив Армению к разрушительной войне. По собственному признанию, ты сделал это, пожертвовал Арцахом, сломал позвоночник Армении ради реализации стратегии "мир с Азербайджаном и диалог с Турцией".
Он отметил, что, в отличие от Пашиняна, экс-президенты Роберт Кочарян и Серж Саргсян, по крайней мере, вели переговоры.
Так кто же тогда на самом деле служил интересам иностранных государств?» — задал риторический вопрос Зурабян.
Напомним, ранее премьер-министр Никол Пашинян в одном из видеороликов, опубликованных в соцсетях, заявил:
«Почему бывшие руководители Армении так и не реализовали описанные ими "блестящие" решения по Карабаху? Есть два варианта: либо они проявили преступное бездействие, возможно — служа интересам иностранных государств, либо эти "решения" были всего лишь политическим обманом, который изначально невозможно было реализовать».