Քննչական մարմինը սահմանեց ապօրինության նոր նշաձող. առաջադրեց ևս մեկ մեղադրանք՝ առանց առնչության տվյալի, առանց որևէ նվազագույն իրավական և օրինական հիմքի. Կարապետյանի փաստաբանական խումբ
2025 թ. օգոստոսի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը ևս երկու ամսով երկարաձգեց ազգային բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքը. Կարապետյանի փաստաբանական խումբը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Հիշեցնենք, որ Դատարանն արձանագրել էր, որ նրան մեղսագրվող տնտեսական բնույթի արարքների վերաբերյալ հաղթահարված չէ նույնիսկ հիմնավոր կասկածը: Բայց, միաժամանակ, «զարմանալիորեն» հաստատված էր համարել մեղադրանքի այն մասը, որը Կարապետյանի՝ Մայր Աթոռը պաշտպանող հարցազրույցը որակել է որպես կոչ:
Վերաքննիչ դատարանը համանման դիրքորոշում էր արձանագրել՝ մերժելով թե՛ մեր, և թե՛ դատախազության բողոքները: Պաշտպանության կողմը, ինչպես նաև դատախազությունը ներկայացրել են վճռաբեկ բողոքներ: Դատախազության կողմից վճռաբեկ բողոք ներկայացնելը ուշագրավ է այնքանով, որ նշված լիազորությունը պետք է իրացվի բացառիկ դեպքերում: Ստացվում է՝ դատախազության համար բավարար չէ, որ շուրջ 110 օր կալանավորված է Սամվել Կարապետյանը, պետք է նաև տնտեսական բնույթի աբսուրդային մեղադրանքով ևս հաստատվեր հիմնավոր կասկածը:
Անհրաժեշտ է նշել նաև, որ 50-ից ավելի քննիչներից բաղկացած քննչական մարմինը 2025թ. օգոստոսի 15-ից չէր ձեռնարկել որևէ գործողություն Սամվել Կարապետյանի մասնակցությամբ՝ մերժելով վարույթային գործողություն կատարելու մեր միջնորդությունները: Առանց կարճելու տնտեսական բնույթի մեղադրանքներով դրվագները, այսինքն, պարզապես անտեսելով դատարանի՝ պարտադիր կատարման որոշումները, քննչական մարմինն օրերս սահմանեց շարունակական ապօրինության նոր նշաձող. առաջադրեց տնտեսական բնույթի ևս մեկ մեղադրանք՝ առանց որևէ առնչության տվյալի, առանց որևէ նվազագույն իրավական և օրինական հիմքի:
Այս գործողություններն իրավական տրամաբանությունից դուրս են: Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման անվիճելի հանգամանքը հաստատված է 2025թ. հունիսի 17-ին սոցիալական ցանցերում նրա նկատմամբ հաշվեհարդարի հրապարակային խոստումով և իրավապահներին արված ցուցումներով:
Միաժամանակ, վստահաբար, ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ երբ նույնիսկ պաշտպանության կողմը որևէ տվյալ չուներ կալանքի երկարաձգման միջնորդության վերաբերյալ, իշխանական լրատվամիջոցը, «հղում կատարելով իր աղբյուրներին», արդեն հրապարակել էր նման տվյալ:
Դատական նիստի օրվա մասին կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն՝ դրա հայտնի լինելուն պես»,- ասվում է հայտարարությունում։

Адвокаты Самвела Карапетяна выступили с заявлением: Следственный орган установил новый стандарт беззакония
13/10/2025 10:54
Антикоррупционный суд 15 августа 2025 года продлил срок содержания под стражей национального филантропа и бизнесмена Самвела Карапетяна ещё на два месяца. Адвокаты Самвела Карапетяна выступили с заявлением по этому поводу.
«Напомним, что суд констатировал, что не было преодолено даже разумных сомнений относительно инкриминируемых ему экономических нарушений. Но при этом он «удивительным образом» счёл подтвержденной ту часть обвинения, которая касалась интервью Карапетяна в защиту Первопрестольного Эчмиадзина.
Апелляционный суд занял аналогичную позицию, отклонив как наши жалобы, так и жалобы прокуратуры. Защита, как и прокуратура, подала кассационные жалобы. Подача кассационной жалобы прокуратурой примечательна, поскольку указанное полномочие должно осуществляться в исключительных случаях. Получается, что прокуратуре недостаточно того, что Самвел Карапетян находится под стражей около 110 суток; необходимо было ещё и предъявить по абсурдному обвинению экономического характера.
Необходимо также отметить, что следственный орган, состоящий из более чем 50 следователей, с 15 августа 2025 года не предпринимает никаких действий с участием Самвела Карапетяна, отклоняя наши ходатайства о проведении процессуальных действий. Не прекратив производство по эпизодам с экономическими обвинениями, то есть, просто игнорируя обязательные к исполнению судебные решения, следственный орган недавно установил новый стандарт непрерывного беззакония: предъявил очередное экономическое обвинение без каких-либо соответствующих данных, без минимальной правовой и легитимной базы.
Эти действия выходят за рамки правовой логики. Неоспоримый факт политического преследования Самвела Карапетяна подтверждается публичным обещанием расправы в его адрес в социальных сетях от 17 июня 2025 года и указаниями, данными сотрудникам правоохранительных органов.
При этом, безусловно, стоит отметить, что даже когда у защиты не было информации о ходатайстве о продлении срока содержания под стражей, правительственное СМИ, «ссылаясь на свои источники», уже опубликовало такую информацию.
Дополнительная информация о дате судебного заседания будет предоставлена по мере её возникновения», — говорится в заявлении.