«Սերժի ժամանակ» Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն անգամ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական կարևորագույն փաստաթղթերում էր ամրագրված․ Շարմազանովը փաստեր է հրապարակել
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը միջազգային փաստաթղթեր է հրապարակել՝ գրելով․
«Բազմիցս առիթներ ունեցել եմ փաստերով ապացուցելու, որ Արցախը հանձնել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաստել եմ, որ թե՛ ԵՄ արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Ժոզեպ Բորելը, թե՛ միջազգային այլ դերակատարներ նշել են, որ «Փաշինյանը Հայաստանի առաջին ղեկավարն է, ով ուղղակիորեն Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս»։
Ավելին. նույն Փաշինյանն է 2020-ին Կապանում ներկայացրել Սերժ Սարգսյանի բանակցային ժառանգությունը, որի համաձայն Արցախի կարգավիճակը պետք է որոշվեր «պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեի» միջոցով, իսկ մինչ հանրաքվեի իրականացումը պետք է ապահովվեր Արցախի խաղաղ կենսագործունեությունը։
Նշել եմ, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է հրապարակային ասել, որ Ղարաբաղյան հարցի առանցքը կարգավիճակի հարցն էր։
Այժմ ձեր դատին կներկայացնեմ միջազգային փաստաթղթեր, որոնք հերթական անգամ կպայթեցնեն նիկոլիզմի փուչիկը։
Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում տարբեր տարիների ՌԴ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում ԼՂ հակամարտության կարգավորման հետ կապված դրույթները:
Այդ փաստաթուղթը ՌԴ արտաքին քաղաքականության բարձրագույն իրավական փաստաթուղթ է, որից բխում են այդ պետության գերակայություններն ու քայլերը:
Եվ այսպես․
1. 2013 թվականի ՌԴ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ կար առանձին դրույթ, որով ամրագրվում էր ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի կարևորությունը, այլև այն սկզբունքները (այդ թվում` ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը), որոնք արծարծված էին համանախագահ երկրների ղեկավարների հայտարարություններում 2009-2011 թթ. (նկար 1)
2. 2016 թվականին ՌԴ արտաքին քաղաքականության նոր հայեցակարգում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նույնպես ներառված էր դրույթ, որտեղ կրկին, բացի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափի ընդգծումից, արդեն հղում էր արված 2009-2013թթ. ԱՄՆ, ՌԴ 7 Ֆրանսիայի նախագահների (Օբամա, Սարկոզի, Մեդվեդև, Օլանդ, Պուտին) 5 համատեղ հայտարարություններով ամրագրված կոնֆլիկտի կարգավորման սկզբունքներին (նկար 2)։
Հիշեցնեմ, որ այդ սկզբունքների մեջ էր ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրագործման միջազգային երաշխավորությունը:
Փաստացի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր ՌԴ-ն իր արտաքին քաղաքականության մեջ այս իրավունքը դիտում էր ԼՂ հակամարտության կարգավորման հիմքում՝ մյուս երկու համանախագահ երկրների՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ միասին:
3. Եվ ահա՝ 2023 թվական, և ՌԴ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ոչ մի հիշատակում չկա (ուստի նաև նկար չկա):
Իսկ ինչու՞ է բացակայում այդ հիշատակումը։
Պատասխանը շատ պարզ է. քանի որ Փաշինյանը 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Արցախն արդեն ճանաչել էր Ադրբեջանի անբաժան մաս։
Հանրագումարի բերելով վերլուծությունը՝ փաստենք. «Սերժի ժամանակ» Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն անգամ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական կարևորագույն փաստաթղթերում էր ամրագրված։ Իսկ Նիկոլի ժամանակ այն այլևս գոյություն չունի»:

«Во времена Сержа право народа Арцаха на самоопределение было зафиксировано даже в ключевых внешнеполитических документах России» — Шармазанов опубликовал факты
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов опубликовал выдержки из международных документов, сопроводив их следующим комментарием:
«Многократно я уже доказывал, с опорой на факты, что Арцах сдал именно Никол Пашинян.
Подтверждением тому служат заявления таких международных фигур, как ответственный за внешнюю политику ЕС Жозеп Боррель и другие, в которых они прямо отмечают: "Пашинян — первый руководитель Армении, который однозначно признал Нагорный Карабах частью Азербайджана".
Более того, сам Пашинян в 2020 году в Капане озвучил наследие переговорного процесса времён Сержа Саргсяна, согласно которому статус Арцаха должен был определяться посредством референдума, имеющего обязательную юридическую силу, а до проведения референдума должна была быть обеспечена мирная и полноценная жизнедеятельность Арцаха.
Напомню также, что президент России Владимир Путин публично заявлял: вопрос статуса был в основе Карабахского урегулирования.
Теперь я представляю вашему вниманию международные документы, которые в очередной раз «прокалывают» пузырь пропаганды николизма.
Речь о Концепции внешней политики Российской Федерации разных лет, где содержатся пункты, касающиеся урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Этот документ — основной внешнеполитический акт РФ, определяющий её стратегические приоритеты и действия.
1. Концепция внешней политики РФ 2013 года
В ней был чёткий пункт, касающийся урегулирования карабахского конфликта, где подчёркивалась важность не только формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, но и принципов, отражённых в совместных заявлениях глав государств — сопредседателей Минской группы в 2009–2011 гг. (включая принцип самоопределения народов). (См. изображение 1)
2. Концепция внешней политики РФ 2016 года
В этом документе также сохранялся пункт о Карабахе. Вновь подчёркивалась значимость формата Минской группы, а также прямая ссылка делалась на совместные заявления президентов США, РФ и Франции (Обама, Медведев, Саркози, Оланд, Путин) за 2009–2013 гг., в которых закреплены принципы урегулирования конфликта. (См. изображение 2)
В этих заявлениях, напомню, ключевым элементом было право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, с международными гарантиями его реализации.
Фактически, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, Россия включала это право в свою официальную внешнюю политику, наряду с США и Францией.
3. А теперь — 2023 год.
В новой Концепции внешней политики РФ нет ни единого упоминания о Карабахском урегулировании. (Соответственно — и изображения нет)
Почему исчезло упоминание?
Ответ очевиден: потому что в октябре 2022 года в Праге Пашинян уже признал Арцах неотъемлемой частью Азербайджана.
Подводя итог:
Во времена Сержа Саргсяна право народа Арцаха на самоопределение было зафиксировано даже в важнейших внешнеполитических документах России.