Նկատվում է սուր շնչառական վարակների աճ. մի´ ուշացրեք, 20 րոպե ծախսեք և պաշտպանվեք սեզոնային գրիպից. Ավանեսյան
13/10/2025 12:12
Աշնան սեզոնին բնորոշ՝ք նկատվում է սուր շնչառական վարակների աճ, այս մասին հայտարարել է Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա նշել է, որ սեզոնային գրիպի տարածման կանխարգելման ամենագործուն և արդյունավետ միջոցը պատվաստվելն է: Այս տարի սեպետեմբերի 8-ից պատվաստանյութը առկա է, թե´պոլիկլինիկաներում և ամբուլատորիաներում, թե´ շարժական կետում:
«Մի´ ուշացրեք, 20 րոպե ծախսեք և պաշտպանվեք այս տարի շրջանառվող սեզոնային գրիպից, որը բավական ծանր է ընթանում հատկապես 6 ամսականից 5 տարեկան երեխաների և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող մեծահասակների մոտ:
Աշխատանքից բացակայելու խնդիր ունեցող անձանց համար պատրաստ ենք նաև 50 հոգու հավաքագրման պարագայում շարժական թիմի միջոցով կազմակերպել պատվաստումերը՝ աշխատանքի վայրում:
Կազմակերպչական հարցերի համար կարող եք զանգել 012808083(2013):
Երեք կարևոր խորհուրդ՝ գրիպից պաշտպանվելու համար.
Պատվաստվել
Հագնվել սեզոնին համապատասխան
Պահպանել ձեռքերի հիգիենան, հիվանդ անձանց` նաև կրել դիմակ»,- նշել է նախարարը։

Аванессян: наблюдается рост острых респираторных инфекций — не откладывайте, потратьте 20 минут и защитите себя от сезонного гриппа
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванессян заявила, что с наступлением осени фиксируется рост острых респираторных заболеваний. По её словам, наиболее эффективным способом профилактики сезонного гриппа остаётся вакцинация.
Вакцина доступна с 8 сентября как в поликлиниках и амбулаториях, так и в передвижных пунктах.
«Не откладывайте — потратьте 20 минут и защитите себя от сезонного гриппа, который в этом году протекает особенно тяжело у детей в возрасте от 6 месяцев до 5 лет и у взрослых с хроническими заболеваниями», — отметила министр.
Для тех, кто не может отсутствовать на работе, предусмотрена возможность организации вакцинации прямо на рабочем месте — при наличии группы от 50 человек. По организационным вопросам можно обращаться по телефону: 012808083 (вн. 2013).