Նորմալ բանակցողի դեպքում Վաշինգտոնյան հանդիպմանը կարելի էր հասնել մեր գերեվարված հայրենակիցների վերադարձին, այնինչ Նիկոլի համար այդ մարդիկ որևէ արժեք չունեն
13/10/2025 20:20
«Ամբողջ աշխարհը հետևում է, թե ինչպես են Իսրայելն ու Պաղեստինը փոխանակում պատանդներին և կալանավորներին։ Փոխանակման այս արարը ներառում է նաև աճյունների և մասունքների փոխանակում։
Ինչքա՜ն հույզեր, մարդկային ողբերգության և հերոսության պատմություններ կան այս կադրերի հետևում։
2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո մենք նույնպես պիտի վերջ տայինք ազգային ամոթի գոնե այդ խնդրին, այնինչ Նիկոլի դավադիր ձեռամբ միակողմանի արձակվեցին բոլոր ադրբեջանցիները, ինչի դիմաց Ալիևը կրկին հայեր գերեվարեց, իսկ հետո՝ պատանդառեց Արցախի ղեկավարությանը»,- ընդգծում է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Անցել է 2-5 տարի, իսկ մեր հայրենակիցները իրենց ընտանիքների և մեր կողքին չեն։ Էլ չասեմ մի քանի հարյուր անհետ կորած կամ չնույնականացված տղերքի մասին…
Թրամփի քավորությամբ տեղի ունեցող փոխանակումը ապացուցում է, որ նորմալ բանակցողի դեպքում գոնե Վաշինգտոնյան հանդիպմանը կարելի էր և պետք էր հասնել մեր բոլոր հայրենակիցների վերադարձին։ Այնինչ Նիկոլի համար այդ մարդիկ, այդ ընտանիքները, այդ ճակատագրերը որևէ արժեք չունեն։
Նայում եմ ուրիշների ուրախությանը… հավատում եմ, սպասում եմ և իմ համեստ ուժերի չափով պայքարում եմ իմոնց, մերոնց վերադարձի համար։
Բայց չեմ կարող չասել՝ ամոթ մեզ բոլորիս, որ ցայսօր մեր տղաների, մեր հայրենակիցների վերադարձի հարցը լուծել չենք կարողացել։

В случае нормального переговорщика на Вашингтонской встрече можно было бы добиться возвращения наших пленных соотечественников, а для Никола эти люди не имеют никакой ценности — Армен Ашотян
13/10/2025 20:27
«Весь мир следит за тем, как Израиль и Палестина обмениваются заложниками и заключёнными.
Эти обмены включают также возвращение тел погибших и останков.
Сколько эмоций, сколько человеческих трагедий и историй героизма скрывается за этими кадрами...
После 9 ноября 2020 года и мы должны были положить конец хотя бы этому аспекту национального позора. Но из-за предательских действий Никола все азербайджанцы были освобождены в одностороннем порядке, и в ответ Алиев снова захватил в плен армян, а затем взял в заложники руководство Арцаха», — подчёркивает в соцсетях вице-председатель Республиканской партии Армен Ашотян.
«Прошло уже 2–5 лет, а наши соотечественники по-прежнему не рядом — не со своими семьями, не среди нас.
Не говоря уже о сотнях пропавших без вести или неидентифицированных бойцах...
Происходящий с участием посредничества Трампа обмен подтверждает:
при наличии нормального переговорщика, по крайней мере в рамках Вашингтонской встречи, можно было и нужно было добиться возвращения всех наших соотечественников.
Но для Никола эти люди, их семьи, их судьбы не имеют никакого значения.
Я смотрю на радость других… верю, жду и, насколько позволяют мои скромные силы, борюсь за возвращение наших ребят, наших людей.